Szef rolniczego OPZZ przekazał postulaty w siedzibie PiS

08.02.2019

Postulaty, dotyczące m.in. odszkodowań dla rolników i likwidacji ASF w Polsce, przekazał w czwartek przedstawicielom PiS w siedzibie tej partii przewodniczący OPZZ RiOR Sławomir Izdebski.

Jak powiedział Izdebski po wizycie w siedzibie PiS, postulaty zostały przekazane, a na temat szczegółów spotkania nie może mówić. – Jestem zadowolony, że na Nowogrodzką te informacje dotarły i myślę, że będą rozpatrzone – ocenił.

Wyjaśnił, że czwartkowa wizyta w siedzibie PiS nie była spowodowana akurat postulatami rolników. Według niego była umówiona w różnych sprawach, a przy okazji chciał poinformować o postulatach, które – jak podkreślił – „niestety wczoraj nie zostały złożone na ręce pana prezydenta, co mnie bardzo zaskoczyło, oczywiście niemile”.

– Wiadomo, że kompetencje prezydenta mamy takie, jakie mamy, ale jednak partia rządzi za pośrednictwem swojego premiera i rządu – wyjaśnił szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Pytany, czy te same postulaty zostały złożone na ręce ministra Ardanowskiego, podkreślił, że postulaty nie zmieniają się od trzech lat, ulegają tylko kosmetycznym zmianom, a problem jest cały czas ten sam. Dopytany, czy postulaty są składane także w imieniu AGROunii Izdebski odpowiedział, że zawsze są składane w imieniu rolników.

Szef związku powiedział też, że na razie OPZZ RiOR nie otrzymało zaproszenia do udziału w organizowanym przez rząd „Porozumieniu rolniczym” planowanym na 20 lutego. – Jeżeli takie zaproszenie przyjdzie, to je rozważymy – dodał.

– Natomiast tych porozumień było już tyle, z których nic nie wynikło, więc ja nie wierzę w jakiekolwiek sukcesy, jeżeli chodzi o porozumienia. Uważam, że wystarczy dobra porada dobrych fachowców dla pana ministra i niepotrzebne mu są żadne porozumienia. Tym bardziej, że te porozumienia bardzo źle się kojarzą, bo kończyły się z reguły dymisją kolejnych ministrów – stwierdził.

Pierwszym postulatem OPZZ RiOR jest wypłata wszelkich niewypłaconych odszkodowań dla rolników. Kolejnym – likwidacja ASF w Polsce poprzez odstrzał sanitarny dzików z zachowaniem zasad humanitaryzmu i poprzez zakaz likwidacji gospodarstw rodzinnych. Związek domaga się też przyjęcia ustawy swojego autorstwa o prawie łowieckim, interwencji na rynku trzody chlewnej poprzez zakaz budowy wielkoprzemysłowych chlewni przez koncerny i zakłady mięsne, wprowadzenie programu odbudowy hodowli prosiąt, szczegółową kontrolę mięsa sprowadzanego z zagranicy oraz odbudowę potencjału produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych. Inny postulat dotyczy rozwoju rynków lokalnych i wsparcia gospodarstw rodzinnych m.in. poprzez rozwój sprzedaży bezpośredniej na platformach internetowych oraz rozwój dystrybucji lokalnej. Związek proponuje też przyjęcie specjalnej polityki kredytowej dla rolników, czyli kredytów – wzorem gospodarek zachodnich – na 20 do 30 lat.

(08.02.2019 za PAP, fot. PAP)