Gdańscy chemicy wynaleźli biotworzywo do produkcji np. jednorazowych naczyń

17.02.2019

Biotworzywo składające się głównie ze skrobi, wynaleźli chemicy z Politechniki Gdańskiej. Może ono służyć np. do wyrobu jednorazowych naczyń, które – po użyciu i zakompostowaniu, ulegną biodegradacji. Uczelnia szuka producentów chętnych do wykorzystania wynalazku.

Nowy, innowacyjny materiał został wynaleziony w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Pracował nad nim, złożony z pracowników oraz studentów, zespół kierowany przez prof. Helenę Janik.

Formuła biotworzywa oparta jest na innowacyjnej kompozycji złożonej głównie z termoplastycznej skrobi uzyskiwanej z mąki ziemniaczanej oraz biopolimeru o nazwie polilaktyd, który – podobnie, jak skrobia, jest całkowicie biodegradowalny.

Prace nad doskonaleniem formuły biotworzywa trwały kilka lat. W tym czasie testowano właściwości kompozytów, na które składały się – dobierane w różnych proporcjach, skrobie, poliaktyd oraz inne dodatki.

W końcu naukowcom udało się uzyskać biotworzywo o właściwościach termoplastycznych (można z niego ukształtować produkty o bardzo różnej formie) i pozwalających na tworzenie przedmiotów na tyle wytrzymałych, by mogły służyć do jednorazowego użytku, a przy tym całkowicie biodegradowalnych. Po użyciu wykonany z tego materiału przedmiot może być wrzucony do kompostu, gdzie się rozłoży.

Właściwości biotworzywa potwierdzone zostały badaniami, które przeprowadzono w akredytowanych laboratoriach.

Opracowany przez gdańskich naukowców materiał został objęty ochroną patentową na terenie Polski, Niemiec, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej poszukuje właśnie przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem biotworzywa.

Pracujący w Centrum broker innowacji Robert Bajko powiedział, że w przypadku tego materiału nie ma konieczności inwestowania w nowy park maszynowy czy generalnie wprowadzania jakichkolwiek zmian w urządzeniach, które dotąd służyły na przykład do produkcji naczyń jednorazowych z tworzyw sztucznych.

Bajko podkreślił, że materiał został pod tym kątem przetestowany w jednej z firm prowadzących produkcję plastikowych przedmiotów, a testy wypadły pomyślnie.

Jak powiedział Bajko, Centrum czeka na kontakt od przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem biotworzywa. – Nie chodzi nam o to, żeby sprzedać nasz produkt jakkolwiek, ale aby to zrobić z jak największym pożytkiem dla społeczeństwa – takie cele przyświecają jednostce, w której pracuję – zaznaczył.

Dodał, że z każdym zainteresowanym pracownicy Centrum przeprowadzą rozmową i – gdy okaże się, że dany przedsiębiorca spełnia stawiane przez jednostkę warunki, strony będą mogły podjąć negocjacje dotyczące opłat licencyjnych. – Zazwyczaj opierają się one na opłacie wstępnej plus opłacie stanowiącej procent od przychodu – powiedział Bajko, dodając, że druga z tych opłat jest uzależniona od wielu zmiennych, ale wynosi ona co najmniej 5% od przychodów.

Broker przypomniał, że gdańskie biotworzywo otrzymało złoty medal na 114 Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine”, które odbyły się w 2015 roku w Paryżu. Podczas imprezy zaprezentowano około 550 innowacyjnych rozwiązań, w tym 26 z Polski.

(17.02.2019 za PAP, fot. Fotolia)