May wierzy, że może uniknąć opóźnienia Brexitu

25.02.2019

W obliczu braku zgody brytyjskiego parlamentu na umowę brexitową odłożenie daty opuszczenia UE przez Wielką Brytanię może być rozwiązaniem – ocenił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem premier Theresa May wierzy, że może uniknąć tego scenariusza.

– Rozmawialiśmy wczoraj z premier May o wielu sprawach, włączając w to prawny i proceduralny kontekst potencjalnego przedłużenia procesu wyjścia z UE. Dla mnie jest absolutnie jasne, że jeśli nie ma większości w Izbie Gmin, aby zatwierdzić porozumienie, stajemy przed alternatywą: chaotyczny Brexit albo przedłużenie – powiedział na konferencji prasowej w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk szef Rady Europejskiej.

Tusk oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiali tam z May przy okazji szczytu z państwami arabskimi.

– Im mniej czasu mamy do 29 marca, tym większe prawdopodobieństwo przedłużenia. To obiektywny fakt, nie nasz plan czy intencja. Uważam, że w tej sytuacji przedłużenie będzie racjonalnym rozwiązaniem. Premier May wciąż wierzy, że jest w stanie uniknąć tego scenariusza – relacjonował Tusk.

W połowie stycznia brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd i UE umowę w sprawie Brexitu, po czym zwrócił się do rządu May, by ten skłonił stronę unijną do wprowadzenia zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dotyczącym granicy irlandzkiej. Strona unijna odrzuca możliwość otwierania porozumienia, oferując dodatkowe zapisy w deklaracji politycznej.

Jeśli gabinet May nie uzyska w parlamencie poparcia dla umowy lub alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę porozumienia na mocy procedury opisanej w art. 50 traktatu o UE o północy z 29 na 30 marca.

(25.02.2019 za PAP)