Minister rolnictwa do mleczarzy: Nie mam wpływu na wysokość marż handlowych

28.02.2019

Podczas spotkania ministra rolnictwa z branżą mleczarską w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, wiele osób postulowało, aby w jakiś sposób ministerstwo czy rząd ograniczyły wysokość marż sieci handlowych. – Podkreślam, ani ministerstwo, ani rząd nie ma żadnej możliwości wpływania na wysokość marż handlowych – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Nie da się ograniczyć w żaden sposób wysokości marży ani sieciom handlowym, ani nikomu innemu. Przypominam, że żyjemy w gospodarce wolnorynkowej – mówił minister.

Powiedział także, że resort zastanawia się, jak skłonić sieci handlowe, aby połowa oferowanego asortymentu była wyprodukowana w Polsce. – Szukamy odpowiednich rozwiązań prawnych, aby placówki zajmujące się handlem musiały sprzedawać przynajmniej w 50% polskie produkty. Jedynym momentem, kiedy można było wymusić cokolwiek na sieciach były lata dziewięćdziesiąte, gdy wchodziły one do Polski i ustalano warunki ich funkcjonowania. Niestety ówczesne władze stwierdziły, że kapitał nie ma narodowości i wpuszczano wszystkich, bez żadnych wymogów czy ograniczeń. Dlatego obecnie mamy to co mamy – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Przypomniał środowisku mleczarskiemu, że jedynym pewnym sposobem, aby skłonić sieci do czegokolwiek, jest presja konsumentów. – Postarajcie się edukować konsumentów, przekonywać ich. Konsumenci powinni chcieć kupować polskie produkty, ale powinny być one oznakowane – zauważył.

Jego zdaniem sposobem walki ze zbyt dużymi marżami handlowymi jest współpraca i zrzeszanie się przedsiębiorstw. – Występując wspólnie będziecie mieć lepszą pozycję negocjacyjną. Zobaczcie, jak działają firmy i rolnicy na zachodzie – nikt nie występuje sam. Rolnicy się zrzeszają i organizują, bo wówczas mają większą siłę. Firmy spożywcze także tak robią. A w Polsce silniejsze mleczarnie patrzą na mniejsze jak na łup. Nie ma współpracy, jest ostra wyniszczająca konkurencja – mówił minister rolnictwa. – Trzeba zrozumieć, że najwięcej zależy od was samych. Rząd w wielu sprawach ma związane ręce, a już na pewno nie może odgórnie ustalać wysokości marż handlowych. Ten czas skończył się w 1989 roku i już nie wróci – podkreślił.

(28.02.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. MRiRW)