Duża zbieżność celów WPR firmowanej przez Hogana z naszym widzeniem

02.03.2019

– Jest duża zbieżność celów Wspólnej Polityki Rolnej firmowanej przez komisarza Phila Hogana z naszym widzeniem tej polityki. Komisarz jest naszym sojusznikiem i my jesteśmy jego sojusznikiem – powiedział w sobotę 2 marca w Jasionce (Podkarpackie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W sobotę w trakcie drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego z komisarzem UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Philem Hoganem spotkał się premier Mateusz Morawiecki. W spotkaniu udział wziął również minister Ardanowski.

Po spotkaniu Ardanowski powiedział, że w jego trakcie podziękował Hoganowi za życzliwość pracowników KE. – Szczególnie w kwestiach załatwienia spraw, które wymagają procedur unijnych, zawsze możemy liczyć na życzliwość z ich strony. Życzliwość komisarza przekłada się na życzliwość pracowników – dodał.

Ardanowski podkreślił, że „jest duża zbieżność celów Wspólnej Polityki Rolnej firmowanej przez komisarza Phila Hogana z naszym widzeniem tej polityki”. – Dlatego komisarz jest naszym sojusznikiem i my jesteśmy jego sojusznikiem – powiedział.

Zdaniem ministra, kolejną sprawą, która łączy komisarza oraz rząd Polski jest walka o duży budżet WPR. – Żeby na te wszystkie nowe zadania, które ma wieś zrealizować, budżet nie był mniejszy w stosunku do tego, który jest. Trudno sobie wyobrazić realizację różnych nowych zadań przy zmniejszonych środkach – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Na spotkaniu, jak relacjonował Ardanowski, zastanawiano się również, które kraje UE mogą poprzeć koncepcję WPR zaproponowaną przez komisarza Hogana.

W ocenie ministra spotkanie miało charakter kurtuazyjny, ale było ważne, bo z komisarzem spotkał się szef rządu, a nie tylko minister. – To pokazuje, że ten resort i ta polityka jest też w państwie doceniana. Zauważył to sam komisarze, który powiedział, że w polityce państwa polskiego sprawy wsi są jedne z najważniejszych – dodał Ardanowski.

(02.03.2019 za PAP, fot. PTWP)