1,5 mld euro dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

02.03.2019

Komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phil Hogan powiedział w sobotę 2 marca w Jasionce, że w związku z rosyjskim embargiem na produkty rolne, KE przeznaczyła w sumie 1,5 mld euro dla rolników.

Hogan bierze udział w debacie obywatelskiej „Polityka zrównoważonego rozwoju szansą dla obszarów wiejskich w Polsce”, która odbywa się w trakcie Europejskiego Forum Rolniczego. W debacie uczestniczą też premier Mateusz Morawiecki i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W trakcie debaty poruszany był wątek rosyjskiego embarga. Komisarz przypomniał, że w związku z tymi sankcjami udało mu się „zmobilizować” 1,5 mld euro dla rolników. – To jest odpowiedzialność, którą KE musiała pokazać wobec naszych farmerów. Musimy pokazać, że jesteśmy zjednoczeni i solidarni – dodał.

Hogan podkreślił, że jeśli chodzi o Brexit to KE przygotowuje się „na wszystkie ewentualności”. – Mam nadzieję, że w ciągu dwóch, trzech tygodni będziemy wiedzieć więcej. Przez ostatni rok upewniam się, że mamy wszelkie narzędzia wspierania naszych rolników, kiedy nastąpi Brexit. Mamy też potrzebne finansowe wsparcie w tej sytuacji – zapewnił komisarz.

Nawiązując do umowy o partnerstwie strategicznym UE-Japonia, która weszła niedawno w życie, Hogan mówił, że jest to ogromna szansa dla rolników. – Musimy nawiązać relacje handlowe z różnymi sektorami gospodarki Japonii. To może być korzystna umowa dla polskich przedsiębiorców i rolników – dodał.

(02.03.2019 za PAP)