Rok zakazu handlu oczami centrów handlowych

04.03.2019

Minął rok od wprowadzenia częściowego zakazu handlu w niedzielę. Odwiedzalność centrów handlowych spadła w tym czasie o 4%. Obroty w wielu przypadkach wzrosły lub utrzymywały się na poziomie sprzed roku. Eksperci wskazują jednak, że mogłyby być znacznie wyższe, gdyby zakaz nie obowiązywał. 12 miesięcy po wejściu w życie Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę redakcja PropertyNews.pl podsumowuje zmiany.

Rok po wprowadzeniu przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele regulacje negatywnie ocenia zarówno Polska Rada Centrów Handlowych, jak i przedstawiciele poszczególnych centrów.

– Udziały w rynku tracą małe i średnie sklepy spożywcze wobec dyskontów i stacji benzynowych. Polscy konsumenci poczuli się zdezorientowani, a każdy kolejny miesiąc z ograniczeniami generuje zmiany zachowań Polaków, choć wcale nie wzrasta poparcie dla idei zakazu. Wiele ustawowych wyłączeń do dziś pozostaje niejasnych, czego świadectwem są pierwsze wyroki sądów, w wielu wypadkach orzekających na korzyść przedsiębiorców i ukazujących słabości legislacyjne samej ustawy – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

– Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta negatywnie wpływa na gospodarkę. Także rynek centrów handlowych w 2018 odczuwa spadki w dynamice wzrostu, a o ustawie mówi się dzisiaj wprost, jak o spowalniaczu jego rozwoju – wskazuje z kolei Anna Malcharek, dyrektor zarządzający Gemini Holding. – Spada dynamika sprzedaży. O tym problemie coraz głośniej i otwarcie mówią m.in. przedstawiciele polskich sieci odzieżowych. To zjawisko, które jest hamulcem ich rozwoju. Po drugie, część deweloperów mając przed sobą pogłębiający się zakaz, zmuszona została do zrewidowania swoich planów inwestycyjnych dotyczących zarówno istniejących już projektów, jak i tych planowanych. Po trzecie, sieci handlowe obecne w galeriach zmuszone są dziś szukać nowych kanałów sprzedaży, co siłą rzeczy rodzi zagrożenie dla tradycyjnego kanału handlu, bardzo mocnego w Polsce – dodaje Anna Malcharek.

(04.03.2019 za PropertyNews)