Powstał akcelerator łączący branżę spożywczą i nowe technologie

05.03.2019

5 marca wystartował nabór do pierwszej edycji akceleratora Foodtech.ac. Jak mówią sami twórcy, projekt „łączy nowe technologie i branżę spożywczą w służbie całemu światu”. Nabór wniosków potrwa do 10 kwietnia 2019 roku.

Twórcy Foodtech.ac wskazują, że interesują ich takie obszary, jak: zdrowe jedzenie, zamienniki białek zwierzęcych, nowoczesne opakowania, redukcja zjawiska marnowania żywności, farmy miejskie oraz czyste technologie uprawy i produkcji żywności.

Foodtech.ac to rozwiązanie głównie dla projektów ze zbudowanym prototypem lub gotowym produktem, który można przetestować u klienta. Jednak także entuzjaści, którzy mają sam pomysł, mogą zgłosić wniosek w celu uzyskania doradztwa.

– To trudny projekt i mamy tego świadomość. Branża food to dziś wielki, choć niekoniecznie najlepiej ułożony, globalny przemysł. Innowacje i nowe technologie z nim związane wymagają często lat badań i ogromnych nakładów kapitałowych. Obecnie na świecie jest zaledwie kilkanaście liczących się akceleratorów działających w tym obszarze. Wiemy, że potrzeba ich więcej, dlatego postanowiliśmy działać, mimo że we wspomnianych tematach sami dopiero raczkujemy – komentuje Piotr Grabowski, jeden z założycieli Foodtech.ac.

Celem pierwszej edycji akceleratora jest przede wszystkim poznanie potencjału branży w Polsce poprzez zmapowanie i dotarcie do możliwie jak największej liczby interesariuszy chcących działać w wymienionych obszarach – przedsiębiorców, naukowców, inwestorów, korporacji. Kolejnym krokiem ma być uruchomienie potencjału drzemiącego w projektach, do których uda się dotrzeć, a następnie „obserwowanie co się wydarzy i zdecydowanie co możemy z tym zrobić dalej.”

– Sukces akceleratora w dużej mierze leży w rękach osób, które zdecydują się do nas dołączyć. Oprócz samego naboru ciekawych projektów, potrzebujemy na pokładzie odbiorców technologii (przedsiębiorstw, które są gotowe wdrażać nowe rozwiązania u siebie), branżowych ekspertów i inwestorów. Bardzo dziękujemy tym, którzy są już z nami, codziennie toczymy kolejne rozmowy – będzie ciekawie, stay tuned – podsumowuje Piotr Grabowski.

Akcelerator finansowany jest ze środków własnych twórców oraz środków partnerów. Opłata za udział w programie akceleracyjnym wynosi 1000 zł + VAT i jest pobierana od projektów, które zostaną zakwalifikowane i zdecydują się wziąć udział w akceleracji.

Szczegółowy harmonogram i regulamin programu dostępne są na stronie programu Foodtech.ac

(05.03.2019 za portalspozywczy.pl)