Firmy mleczarskie skupiają się na produktach o większej marżowości

05.03.2019

– Nie można mówić o całkowitym odchodzeniu od produktów w proszku, ale widać, że producenci uwagę swoją skupiają na galanterii, serach, maśle czy innych produktach, gdzie marżowość jest sporo większa – powiedział Łukasz Jurkowski, prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich.

Zwraca uwagę, że coraz więcej mleczarń decyduje się też na przestawienie produkcji serwatki w proszku na koncentrat białek serwatkowych.

Podkreśla, że poza tym Polska, będąca w czołówce europejskich producentów mleka, nie spoczywa na laurach. Rozwija się i stawia na ciągły wzrost produkcji mleka. – Duża część naszej produkcji mlecznej wysyłana jest na eksport i coraz lepiej nam to idzie. Musimy jednak bacznie obserwować rynek krajowy i kontrolować nadmierny napływ produktów konkurencyjnych – zastrzega prezes Jurkowski.

– Eksport, poza oczywiście mlekiem w proszku (głównie odtłuszczonym) i serwatką, to także mleko płynne, sery oraz twarogi. Dużym zainteresowaniem cieszy się również masło. Zarówno w blokach 25 kg, jak i małych opakowaniach 200/250 g. Te ostatnie trafiają głównie do naszych południowych sąsiadów. Co do mleka w proszku, to jak wiadomo ostatnie 2 lata nie były zbyt łaskawe dla tego produktu. UE prowadziła skup interwencyjny, aby wspomóc europejskich producentów mleka i zabrać z rynku nadmiar produktu, nie dopuszczając tym samym do jeszcze drastyczniejszego spadku cen – mówi Łukasz Jurkowski.

– Dopiero pod koniec roku 2018 ceny zaczęły rosnąć i spowodowały, że produkcja na nowo stała się opłacalna. Można nawet mówić o pewnym odrodzeniu mleka odtłuszczonego w proszku, bo produkt ten na nowo stał się atrakcyjny pod względem handlowym – zauważa.

Zapytany o jego ocenę sytuacji na rynku, stwierdził, iż polska branża mleczarska ma się dobrze. – Jesteśmy jednym z największych europejskich producentów mleka. Poza tym spółdzielczość jako forma własności większości polskich mleczarń w mojej ocenie jest kanwą tej branży. Gdyby nie spółdzielczość, to w segmencie mleka moglibyśmy obserwować sytuacje bardzo podobne do innych rodzimych branż. Myślę tu o szeroko pojętej prywatyzacji i przejęciu polskich podmiotów przez zagraniczne firmy. Spółdzielczość zapewnia Polsce pewną stabilizację i napawa optymizmem co do przyszłości – uważa prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich.

(05.03.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)