Polska żywność jest bezpieczna

06.03.2019

– Staliśmy się jednym z największych na świecie producentów drobiu. Eksportujemy ponad połowę produkcji mięsa drobiowego oraz 30-40% mleka oraz jego przetworów – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Polska żywność ze względu na jakość i cenę od lat jest chętnie kupowana przez Czechów. Jednak kraj ten od dawna usiłuje zwiększyć własną produkcję rolną. Być może właśnie dlatego próbuje nas wypchnąć z rynku. W końcu właścicielem jednego z największych koncernów przetwórczych w Czechach jest premier tego kraju – zaznaczył minister.

Pytany, czy ma pewność, że żywność produkowana w Polsce jest bezpieczna i wysokiej jakości, Ardanowski zaznaczył, że należy rozdzielić jakość żywności i jej bezpieczeństwo. Jego zdaniem jakość to te parametry żywności, za które konsument płaci drożej, a czasami chęć dodatkowego zysku powoduje, że niektórzy producenci stosują różne zamienniki, polepszacze, różne „E” ileś.

Ardanowski pytany był również o zapowiadane przez Czechów wzmożone kontrole polskiego mięsa oraz możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu importu. Jak podkreślił minister, Polska żywność, ze względu na jakość i cenę, od lat jest chętnie kupowana przez Czechów. Podkreśla jednocześnie, że Czechy od lat próbują zwiększyć własną produkcję rolną, co może skutkować próbą wypchnięcia nas z rynku.

– Staram się udzielać wywiadów czeskim mediom, tłumaczyć, że polska żywność jest bezpieczna, ale jak widać niewiele mogę w tej materii zdziałać – dodał.

(06.03.2019 za PAP, fot. PTWP)