Mleko bez laktozy jest szkodliwe dla dzieci

08.03.2019

– Trawienie laktozy jest naturalne dla ludzkiego organizmu. Nie można dawać dzieciom mleka bez laktozy, gdyż jeżeli ich naturalnie występujący enzym nie ma substratu, to naturalnie ginie – w ten sposób robi się z niego kalekę – mówi Helmut Doliwa, prezes OSM Czarnków.

Dodaje, iż aby znowu można było trawić laktozę, to trzeba wprowadzać ten enzym z zewnątrz, syntetyczny.

W jego opinii, duża i ciągle rosnąca popularność mleka bez laktozy wynika z wypromowania nowego terminu i dużej ignorancji. – Mamy modę na mleko bez laktozy. Wiele osób nie rozumie w ogóle o co chodzi i jak działa ludzki organizm – mówi Helmut Doliwa.

Przyznaje, że obserwując ofertę firm mleczarskich wyraźnie widać, że przez ostatni rok oferta produktów bezlaktozowych się zwiększyła. – Jest to bardzo niepokojące, gdyż jeśli osoby zdrowe spożywają mleko czy inne produkty bez laktozy, to zaburzają naturalne i właściwe działanie organizmu – mówi prezes OSM Czarnków.

Spożywanie mleka bez laktozy przez osoby, które nie mają potwierdzonej medycznie konieczności, porównał do profilaktycznego przyjmowania insuliny przez osoby zdrowe.

(08.03.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PTWP)