Panele fotowoltaiczne, kolektory i pompy ciepła dla wszystkich chętnych

09.03.2019

Przy około 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w województwie kujawsko-pomorskim pojawiają się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy budynkach publicznych oraz placówkach medycznych – podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przedsięwzięcia w większości przygotowały samorządy lokalne, a skierowane są bezpośrednio do mieszkańców, czyli montowane na ich domach. Przedsięwzięcia są możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

– Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Jeden z największych trwających projektów z udziałem mieszkańców realizuje gmina Stolno, która realizuje budowę instalacji solarnych na 132 budynkach mieszkalnych.

Gmina Łubianka, która jako jeden z pierwszych samorządów w regionie realizowała już podobny projekt w poprzednim rozdaniu unijnych środków, zakupiła 123 zestawy do produkcji energii cieplnej dla gospodarstw domowych.

Na budynkach mieszkalnych w gminie Chełmża, która również ma już doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów, pojawia się 101 mikroinstalacji.

Wśród beneficjentów wsparcia jest też miasto Bydgoszcz, które otrzymało 470 tysięcy złotych na montaż urządzeń OZE na 12 obiektach publicznych – przede wszystkim szkołach i basenach. Toruń pozyskał 438 tysięcy złotych dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych na 5 gminnych budynkach – głównie szkołach. Miasto Inowrocław przeznaczyło pół miliona złotych dofinansowania na montaż 17 instalacji na budynkach prywatnych.

Całkowita wartość projektów wynosi 41 mln złotych zł, w tym dofinansowanie z RPO przekazane przez Urząd Marszałkowski 17,5 mln zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest częścią polityki spójności Unii Europejskiej i składa się z dwóch komponentów: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dofinansowanie budowy instalacji, dzięki którym możliwe jest pozyskanie energii cieplnej z odnawialnych źródeł, jest jednym z działań samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w kierunku ograniczenia smogu.

Obecnie (do końca marca) trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla naszego województwa – nowego prawa miejscowego, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.

Polepszenie jakości powietrza w regionie jest także możliwe dzięki termomodernizacjom budynków zarówno mieszkalnych, jak i publicznych – realizowanym przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego.

(09.03.2019 za agropolska.pl)