Powrót na rynek rosyjski nie wydaje się możliwy

11.03.2019

– Myślę, że powrót na rynek rosyjski jest niemożliwy – przynajmniej w najbliższych latach. Embargo wprowadzone przez Unię Europejską oraz inne kraje spowodowało, iż w początkowej fazie Rosja bardzo to odczuła. W dłuższej perspektywie jednak, embargo to może przynieść Rosji sporo korzyści – powiedział Łukasz Jurkowski, prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich.

Zwraca uwagę, że obecnie Rosjanie w wielu dziedzinach podejmują wiele aktywności. – Zakupują know-how, uruchamiają produkcję dóbr, które wcześniej importowali. Rozwijają się. Co do jakości tych produktów, to możemy oczywiście dyskutować. Również surowce do produkcji mogą stanowić wyzwanie. Natomiast Rosja potrafi sobie radzić w trudnych warunkach i na pewno przetrwa ten trudny okres. Z czasem dopracują większość procesów, wyszkolą ludzi, a wówczas wymiana handlowa z Rosją nie będzie już taka sama jak wcześniej – mówi Łukasz Jurkowski.

Jego zdaniem, rok 2019 będzie bardzo dobry dla polskich eksporterów mleka. Jak pokazują statystyki, eksport z roku na rok się zwiększa i Polska pozostanie w tym kursie. – Na plus działa też obecna sytuacja Europy pod względem cen produktów mleczarskich. Stanowimy atrakcyjny rynek zakupowy dla reszty świata – uważa prezes Związku Pracodawców, Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich.

(11.03.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)