Kary dla sklepów za marnowanie żywności

08.04.2019

Sklepy, które dopuszczą do przeterminowania się żywności, powinny być karane – rekomendują organizacje pozarządowe. Dziś miliony ton zmarnowanego jedzenia trafia do spalarni, niewielka część służy do produkcji karmy dla zwierząt – podaje gazeta.pl.

Unijne instytucje szacują, że w państwach członkowskich trwoni się rocznie w sumie 88 mln ton żywności, czyli 180 kg na osobę. Gospodarstwa domowe marnować mają 47 mln ton, resztę odpadów żywnościowych produkuje przemysł.

Polska Akcja Humanitarna szacuje, że w domach wyrzucamy 2 mln ton, a przemysł generuje 7 mln ton. Niemały wpływ na to marnotrawstwo mają duże sieci handlowe, którym pilnowanie, by żywność się nie przeterminowała lub nie uszkodziła, wymyka się spod kontroli.

– Mały sprzedawca jest w stanie wychwycić w swoim sklepie produkty, których data ważności upływa. Duże sieci mające w Polsce magazyny centralne rozwożą żywność do sklepów, te ją zwracają z powrotem do magazynów i stamtąd jest ona wywożona jako odpad przez wyspecjalizowane firmy. Proszę wierzyć, że każdego dnia z tych magazynów wyjeżdża kilka tirów wyładowanych np. przeterminowanymi produktami mięsnymi – przekonuje Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.

(08.04.2019 za gazeta.pl/dlahandlu.pl)