Brexit może doprowadzić do zawirowań w rolnictwie. Komisarz ostrzega

09.04.2019

O niebezpieczeństwach wynikających z wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy mówił Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa. Irlandczyk podkreślił, że UE ma doświadczenia w interweniowaniu na rynku w przypadku występujących zakłóceń, szczególnie na rynku rolnym.

– Na sektor rolny mają wpływ zarówno wydarzenia geopolityczne, jak i klimatyczne. Mogą mieć bardzo duży wpływ na ceny. (...) Jestem przekonany, że UE ma prawny obowiązek interwencji i zrobimy to. Takie interwencje będą korzystne dla rolników – tłumaczył.

Hogan zauważył, że w kwestii skutków Brexitu, istnieją podstawy prawne dla takich potencjalnych interwencji. – Wielka Brytania opublikowała harmonogram wprowadzania ceł i to też pozwoliło nam na pewne plany jeśli chodzi o stosowanie zerowych ceł i kwot, a także jeśli chodzi o nałożenie ceł na niektóre produkty – mówił.

Komisarz przyznał, że w wypadku nałożenia ceł część państw członkowskich będzie jednak bardziej poszkodowana niż inne z uwagi na poziom handlu z Wielką Brytanią. Zaznaczył, że trudno powiedzieć, jaką formę będą miały te ewentualne interwencje, natomiast instrumenty działania istnieją.

– Wyobrażam sobie pewną mieszankę tych działań. Na przykład interwencja publiczna, system wycofywania z rynku, ukierunkowane wsparcie – wymieniał.

Przypomniał, że niedawno Bruksela przyjęła też nowe rozporządzenia pozwalające na zwiększenie w sektorze rolnym o 66% wsparcia de minimis, czyli nie wymagającego zgłaszania komisji.

– Państwa członkowskie mogą również proponować zmiany programów rozwoju obszarów wiejskich, tak żeby przekierować wsparcie dla tych beneficjentów, których Brexit dotknie najbardziej. Zakres tego jest jednak ograniczony ze względu na wiele podjętych zobowiązań – mówił Hogan.

Jak dodał, nie można też zapominać o innych problemach związanych z ewentualnych wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE bez umowy – logistycznych czy sanitarno-kontrolnych. W tych kwestiach Bruksela też prowadzi konsultacje z krajami UE.

Komisarz podkreślił, że obecny brak pewności co do Brexitu komplikuje przygotowania do scenariuszy z nim związanych.

– Nadal istnieje ryzyko opuszczenia UE przez Zjednoczone Królestwo bez porozumienia, czyli no-deal. Musimy to uwzględnić w naszym planowaniu. Oczywiście, być może zdrowy rozsądek jeszcze wygra – mówił.

– Brexit bez porozumienia jest najgorszym scenariuszem. (...) Mam nadzieję, że w tym tygodniu dojdzie do przełomu, ponadpartyjnego porozumienia w Izbie Gmin, aby uniknąć braku umowy – wskazał. W środę na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli o Brexicie ma dyskutować unijna „27”.
(09.04.2019 za PAP)