Konsolidacja w branży spożywczej przyspiesza

15.04.2019

– Konsolidacja w branży spożywczej jest nieunikniona i obecnie możemy zaobserwować, że ten proces przyspiesza – mówi Elżbieta Kopytko-Wojciechowska, dyrektor zarządzająca sektorem rolno-spożywczym, ING Bank Śląski SA.

– W każdym miesiącu słyszymy o planach przejęć lub ogłoszonych przez firmy poszukiwaniach inwestorów, dlatego też z dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli wkrótce usłyszeć o kolejnych transakcjach – komentuje Elżbieta Kopytko-Wojciechowska.

Jej zdaniem wynika to z wielu czynników: m.in. konsolidacji dystrybucji, chęci wejścia na nowy rynek lub segment.

– W przypadku firm rodzinnych dużą rolę odgrywa proces sukcesji. Zainteresowani przejęciami są zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi. W przypadku tych pierwszych ważna jest silna marka i baza klientów przejmowanego podmiotu. Inwestorzy finansowi poszukują firm z solidną perspektywą dynamicznego wzrostu. Z pewnością w tym roku zobaczymy kilka takich transakcji – dodaje dyrektor zarządzająca sektorem rolno-spożywczym, ING Bank Śląski SA.

ELŻBIETA KOPYTKO-WOJCIECHOWSKA WEŹMIE UDZIAŁ W DYSKUSJI PT. „RYNEK SPOŻYWCZY. CZAS KONSOLIDACJI”, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W RAMACH XI EDYCJI EUROPEJSKIEGO KONGRESU GOSPODARCZEGO W KATOWICACH. WIĘCEJ INFORMACJI: WWW.EECPOLAND.EU.

(15.04.2019 za portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)