Kukiz'15 złoży projekt ustawy dot. przekazywania przez sklepy żywności potrzebującym

23.04.2019

W czwartek w Sejmie klub Kukiz'15 złoży projekt ustawy nakładający na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązek przekazywania żywności, której termin do spożycia upłynie za ok. tydzień, do ośrodków opieki – zapowiedział Paweł Kukiz.

Kukiz zapowiedział, że klub Kukiz'15 złoży w czwartek w Sejmie projekt ustawy, która „nakładałaby na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązek nieodpłatnego przekazywania organizacjom pożytku publicznego żywności, której termin przydatności do spożycia ma upłynąć za około tydzień”. – Te organizacje byłyby zobligowane do nieodpłatnego przekazywania żywności dalej, np. do ośrodków dla bezdomnych czy do domów opieki, gdzie przebywają starsze osoby – podkreślił polityk.

Jak zaznaczył, termin zgłoszenia projektu jest nieprzypadkowy, bo w okolicy świąt często dochodzi do marnowania żywności.

Autorem projektu jest poseł Kukiz'15 Piotr Apel. W rozmowie z PAP przyznał on, że projekt jest inspirowany francuskim i australijskim prawem. – Taka ustawa miałaby poprawić jakość życia osób starszych, ale także osób mniej zamożnych – powiedział Apel.

– Żywność, której kończy się data ważności, może zostać doskonale zużyta i jednocześnie mogą zostać zniwelowane koszty utylizacji tych produktów – zauważył. Dodał, że wymienione w projekcie instytucje, w tym m.in. domy opieki, mogły bardzo szybko zużyć taką żywność, gdzie bliski jest termin przydatności.

– Duże sieci sklepów miałyby możliwość odliczenia kosztów związanych z zakupem tych produktów i nienaliczaniem VAT-u – mówił Apel. Z kolei drobne firmy, jak np. piekarnie mogłyby przekazywać swoje towary do potrzebujących instytucji.

Według posła kwestią do doprecyzowania jest np. lista produktów, które byłyby objęte tymi przepisami. Jak dodał, z projektu wyłączone byłyby produkty, które szybko się psują i mają krótki termin przydatności.

Apel zaznaczył, że projekt, który Kukiz'15 zamierza złożyć w czwartek, byłby dopiero pierwszym krokiem. Drugim – jak dodał – „jest szukanie takich rozwiązań, żeby dać możliwość albo niskokosztowego, albo bezpłatnego dowożenia pożywienia do osób starszych”. – W Australii to działa. Działa na tyle dobrze, że to się państwu opłaca, bo koszty leczenia osób starszych, które mają pełnowartościowe posiłki, są znacznie mniejsze – mówił poseł.

(23.04.2019 za PAP)