Ceny mleka w Niemczech nie pokrywają kosztów produkcji

24.04.2019

Niemieccy producenci mleka nadal muszą pracować bez przychodów pokrywających koszty.

W ubiegłym tygodniu stowarzyszenie producentów mleka (MEG) zwróciło uwagę na Zarząd Mleka, odnosząc się do obliczeń dokonanych przez biuro ds. socjologii i rolnictwa (BAL).
W związku z tym w styczniu 2019 roku średni koszt wyprodukowania jednego kilograma mleka w Niemczech wyniósł 42,78 centów, podczas gdy średnia cena otrzymywana przez producenta mleka wynosiła tylko 35,15 centów/kg.

Aby pokryć pełne koszty produkcji, producentom mleka brakowało 7,63 centa/kg, a stosunek ceny do kosztu wynosił 82%. W porównaniu z poprzednim obliczeniem kwartalnym w październiku 2018 roku niedofinansowanie wzrosło z 15 do 18%.

Według zarządu MEG wynika to z faktu, że niewielki spadek kosztów został zrównoważony przez większą obniżkę cen mleka. Uderzyło to przede wszystkim rolników w północnych i wschodnich Niemczech, gdzie ceny mleka za kilogram spadły o 2,03 centa lub 1,26 centa w ciągu kwartału, co doprowadziło do pogorszenia stosunku ceny do kosztów i ekonomicznej opłacalności produkcji mleka.

Według MEG w ostatnim kwartale 2018 roku po gorącym lecie dostawy mleka i pogłowie krów spadły poniżej ubiegłorocznego poziomu. W rezultacie ceny mleka nadal rosły aż do grudnia 2018 roku, a następnie nieznacznie spadły w styczniu.

Jednak przemysł może spodziewać się sezonowych wzrostów ilości mleka i wywierać nacisk na producentów mleka, jak to ma miejsce w każdym roku.

(24.04.2019 za farmer.pl)