Ostatnia inwestycja pozwoli umocnić się Mlekovicie na rynku odżywek

24.04.2019

W rozwoju produkcji wyrobów dla sportowców i osób aktywnych – produktów bogatych w białko, których podstawą są proszki mleczne, pomaga nam nowo uruchomiona Fabryka Proszków Mlecznych – powiedział Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

Dzięki jej ogromnym możliwościom: 12 instalacjom do produkcji proszków mlecznych w różnych konfiguracjach, już teraz Mlekovita znacząco poszerzyła asortyment o takie wyroby, których dotychczas nie posiadała w swojej ofercie handlowej, czyli m.in. koncentraty białek serwatkowych (WPC 80), koncentraty białek mleka (MPC 75), permeat, mleko w proszku pełne instant i aglomerowane, mleko w proszku odtłuszczone instant i półistantyzowane, serwatkę w proszku z tłuszczem roślinnym, instant proszek mleczny z tłuszczem roślinnym (Fat Filled Milk Powder – FFMP), śmietankę w proszku. W dłuższej perspektywie możliwości Fabryki pozwolą produkować wiele innych ciekawych i innowacyjnych wyrobów, np. produkty mleczne w proszku w standardzie odżywek dla dzieci.

Zapotrzebowanie na tego produkty rośnie nie tylko w kraju, ale widoczne jest i za granicą, stąd dzięki nowej inwestycji Mlekovita zamierza wzmocnić także swoją pozycję eksportową i rozszerzyć asortyment oferowany poza granicami Polski – obecnie już w 159 krajach świata. Proszki mleczne, w tym specjalistyczne, są ważnym produktem eksportowym ze względu na wysoką trwałość, ale przede wszystkim najwyższą jakość, gwarantowaną uznaną na całym świecie marką Mlekovita.

(24.04.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. portalspozywczy.pl)