Szef PSL apeluje do ministra rolnictwa o zabezpieczenie środków na pomoc dla poszkodowanych przez suszę

26.04.2019

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w piątek 26 kwietnia do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o zabezpieczenie środków w budżecie państwa oraz uzyskanie wsparcia z budżetu europejskiego na odszkodowania i pomoc dla poszkodowanych w wyniku suszy.

Kosiniak-Kamysz podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że zbliża się 15 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. „Polskie Stronnictwo Ludowe ma ogromny wkład w akcesję europejską, w negocjacje, w wynegocjowanie największego budżetu dla Polski, dla polskiego rolnictwa, dla polityki spójności” – podkreślił.

Jak poinformował, chce przeprowadzić cykl konferencji i spotkań podsumowujących te 15 lat. – Dziś zaczynamy od rolnictwa – zaznaczył lider PSL.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że ludowcy będą zabiegać o to, by dopłaty na rolnictwo wynosiły w Polsce średnio 280 euro do hektara. – Tak, jak jest dzisiaj w Niemczech, we Francji. To jest ambitny cel, ale ten cel jest możliwy – zaznaczył.

Mówił, że pierwszym jego celem będzie zwiększenie wydatków na żywność dobrej jakości. – Ale żeby to zrobić, to też trzeba zadbać o tych, którzy ciężko pracują i dzisiaj chcieliśmy zwrócić uwagę na jedną grupę osób, która szczególnie doświadczyła zmian – szczególnie strukturalnych – na polskiej wsi, zmian politycznych w Polsce. To są dzieci i wnuki pracowników byłych PGR-ów – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

W jego ocenie te osoby odziedziczyły często biedę i niemożność podjęcia pracy. – Tu wsparcie socjalne nie załatwia wszystkiego – ono jest oczywiście potrzebne – ale potrzebne jest stypendium dla dzieci i wnuków osób pracujących, kiedyś w PGR-ach, które upadły, które zostały zlikwidowane lub przekształcone – po to, żeby mogły się uczyć i pójść do pracy – podkreślił szef ludowców.

– My się będziemy upominać o te środowiska, o te osoby, które są dzisiaj w wielu miejscach wykluczone, które nie mają szans na dobry start, na otwarcie działalności gospodarczej, na dobrą pracę, czasem nie mają umiejętności, możliwości – mówił Kosiniak-Kamysz. Według niego potrzebny jest dla nich specjalny system wsparcia, który będzie współfinansowany z środków europejskich.

Szef PSL zauważył też, że susza w Polsce zaczyna przybierać niespotykany od kilkudziesięciu lat wymiar. – Rozmawiam z rolnikami, którzy pracują na roli od 60 lat, nie widzieli takiej suszy w kwietniu, nie widzieli tak trudnych warunków pogodowych. To skłania już dzisiaj do myślenia, jak pomóc tym, którzy ucierpią w wyniku suszy – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

– Wzywamy ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego do zabezpieczenia środków w budżecie krajowym oraz o staranie się o wsparcie z budżetu europejskiego na odszkodowania, na pomoc dla tych, którzy w wyniku tej suszy ucierpią – apelował Kosiniak-Kamysz.

Europoseł Jarosław Kalinowski (PSL) podkreślił, że mamy w tym miesiącu „katastrofalną suszę”. – I stąd ten apel nasz, żeby już w tej chwili zabezpieczać środki odpowiednie w budżecie, żeby rolnictwu, rolnikom pomóc, bo jeżeli w najbliższych dniach nie będzie opadów, to będziemy mieli do czynienia w kolejnym roku z katastrofą w rolnictwie, wynikającą z suszy – mówił Kalinowski.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) podkreślił, że Stronnictwo jest bardzo aktywne w sprawach rolnych zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i parlamencie krajowym. – Takie kwestie fundamentalne jak przyszły budżet wspólnej polityki rolnej i jej zasady, to kwestia dalszego funkcjonowania i rozwoju polskiego rolnictwa – ocenił poseł ludowców.

(26.04.2019 za PAP)