Chcemy wspierać regionalne produkty, które muszą przebijać się do państw UE na zasadach równości

27.04.2019

– Nasz program zakłada wspieranie regionalnych produktów, które muszą przebijać się na europejskie salony, do innych państw, ale przebijać się na zasadach równości – mówił premier Mateusz Morawiecki. – My nie chcemy rynku drapieżnika; chcemy uczciwego, europejskiego i wolnego rynku – podkreślił.

– Nasz program to program dla przedsiębiorców wielkopolskich, dla przedsiębiorców polskich, którzy dzisiaj są często dyskryminowani w UE – mówił premier w sobotę 27 kwietnia podczas konwencji regionalnej PiS w Poznaniu.

– Nasz program zakłada wspieranie regionalnych produktów, które muszą się przebijać na te europejskie salony, do innych państw, ale przebijać się na zasadach równości – podkreślił Morawiecki. Jak dodał, konieczne jest wspieranie lokalnych polskich przedsiębiorców oraz walka z ich dyskryminacją na rynku unijnym.

Wskazał, że w traktacie o UE jest artykuł, który mówi o tym, że „wszyscy – wszystkie państwa, wszyscy obywatele – mamy prawo do równego traktowania”. – Ale co to za równe traktowanie, kiedy ci sami producenci, te same sieci handlowe – sieci wielkich sklepów (...) – na tych samych półkach stawiają produkty, które wyglądają identycznie, ale nie są identyczne – pytał premier.

– To jest wprowadzanie ludzi w błąd. To nie jest ani rynek konsumenta, ani rynek producenta – to jest rynek drapieżnika. My nie chcemy rynku drapieżnika, chcemy (mieć) uczciwy rynek europejski, wolny rynek – oświadczył szef rządu.

Jak dodał, wolny i wspólny rynek europejski musi zakładać „uczciwe traktowanie konsumentów we wszystkich krajach tak samo”.

Morawiecki zwrócił uwagę, że te same produkty w różnych krajach UE mają różny skład. – Mamy do czynienia z nierównanym traktowaniem państw członkowskich. Nasza ekipa, nasz dream-team, który jedzie do Parlamentu Europejskiego, będzie walczył o równość i równe traktowanie wszystkich obywateli UE – oświadczył szef rządu.

Morawiecki przyznał jednocześnie, że trudno mu zrozumieć, dlaczego europosłowie PO głosowali przeciwko unijnej dyrektywie dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych i podwójnej jakości produktów. – Nie mogę tego zrozumieć – mówił.

– Właśnie my idąc do PE będziemy z takimi nierównościami walczyć – podkreślił premier.

(27.04.2019 za PAP, fot. Wikipedia)