Mleka będzie więcej. Rolnicy radzą sobie z suszą

30.04.2019

Skup mleka w pierwszym kwartale tego roku, jak podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie analiz Komisji Europejskiej, był o 1% niższy niż w tym samym czasie w 2018 roku.

Produkcja mleka w drugiej połowie tego roku ma być jednak wyższa o 0,7% oraz osiągnąć poziom 167,3 mln ton. Wiele zależy jednak od pogody. W Polsce już mamy pierwsze symptomy suszy.

Pogłowie krów mlecznych w Unii Europejskiej w grudniu 2018 roku było o 1,6% niższe niż przed rokiem. Hodowcy bydła odczuli właśnie suszę, głównie przez wyższe ceny pasz.

Pasze objętościowe były również gorszej jakości, stąd producenci mleka zostali niejako zmuszeni do większego udziału z komponentów treściwych, głównie koncentratów. Wydajność mleczna krów mlecznych w efekcie wzrosła.

Komisja Europejska, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przewiduje więc, że w drugiej połowie tego roku produkcja mleka w UE wzrośnie.

„Według prognoz KE na ceny mleka pozytywny wpływ będzie miał utrzymujący się popyt światowy na produkty mleczne oraz brak zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku, które w zeszłym roku spędzały sen z powiek wszystkim z branży mleczarskiej” – czytamy w komunikacie PFHBiPM.

UE dalej pozostaje największym światowym eksporterem produktów mleczarskich. Jej udział w globalnym handlu wynosi 32%.

Europejscy eksporterzy sprzedali o 11% więcej produktów mleczarskich na chiński rynek. Sytuacja ta ma się utrzymać również w tym roku. Duży wpływ miał na nią spór pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Wśród produktów mleczarskich, które są najważniejsze z punktu widzenia unijnego eksportu, jest ser, którego udział w wywozie wynosi około 40%. Trafia on między innymi do USA, Japonii oraz Szwajcarii.

„Prognozy przewidują, że eksport sera wzrośnie o kolejny procent z powodu podpisanej umowy o wolnym handlu z Japonią oraz stale rosnącym zainteresowaniem importerów tym produktem” czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) również może być wyższy, nawet o 3%. UE mimo wysokich cen tego surowca nadal pozostaje konkurencyjna w porównaniu do innych państw.

Sytuacja z pełnym mlekiem w proszku jest nieco inna. Eksport tego surowca w 2018 roku był o 15% niższy.

(30.04.2019 za Mirosław Lewandowski, agropolska.pl)