Tym żyła branża spożywczo-handlowa w kwietniu! 10 najciekawszych wydarzeń

02.05.2019

Przejęcie Lacpolu przez Polmlek, kolejna pożyczka EBI dla Maspeksu, informacje o planach przejęcia belgijskiego producenta żywności przez wadowicką grupę, wejście Lidla w e-commerce, przejęcie Piotr i Pawła, inwestycje ETi i Coca-Coli – tym żyła branża w kwietniu. Zobacz nasze unikalne zestawienie!

1. Lidl Polska rozpoczął sprzedaż internetową produktów non food. Na stronie www.Lidl-sklep.pl klienci mogą kupić produkty przemysłowe, m.in. tekstylia, akcesoria kuchenne, AGD, sprzęt elektroniczny czy narzędzia. Oferta produktowa będzie zmieniać się trzy razy w tygodniu.

2. W piątek 5 kwietnia br. miała miejsce transakcja, w wyniku której Polmlek kupił wszystkie udziały w Rolmleczu, a tym samym udziały w Lacpolu – powiedział Witold Wycech, prezes Rolmleczu. Nie zdradził jednak wartości transakcji. – Nie mogę powiedzieć, za ile Rolmlecz został sprzedany. Umowa w tym względzie jest poufna – dodał prezes Wycech. Jednak Polmlek kupił także udziały w Lacpolu od osób fizycznych, w wyniku czego posiada pakiet kontrolny w Lacpolu. Teraz transakcję musi jeszcze zatwierdzić UOKiK.

3. ETi, turecki producent słodyczy, który rok temu wkroczył na polski rynek, podsumowuje działalność. Firma wiele zdziałała – wprowadziła produkty w czterech różnych kategoriach, rozpoczęła budowanie szerokiej dystrybucji swoich produktów i rozpoczęła współpracę ze znanymi sieciami handlowymi, a także przeprowadziła kampanie marketingowe flagowych produktów oraz przetestowała rynek – mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Aleksandra Chrzanowska, General Manager ETi European Food Industries w Polsce.

4. Europejski Bank Inwestycyjny udzieli Maspex ponad 200 mln zł kredytu na rozwój fabryk w Polsce, Rumunii i Bułgarii. Jest kolejna umowa kredytowa między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Grupą Maspex Wadowice. W 2016 roku spożywczy gigant dostał 60 mln euro kredytu, teraz będzie to 47 mln euro. Tym razem finansowane przez EBI inwestycje, zaplanowane na lata 2018-2021, dotyczą zakładów w Łowiczu, Lublinie, Tychach i Olsztynku, rumuńskich fabryk w Valenii de Munte, Giurgiu i Vatra Dornei, a także bułgarskiej w Velingradzie.

5. Mazurska Manufaktura, producent alkoholi mocnych, przedstawiający się jako prawdziwy polski kraft w segmencie alkoholu mocnego (np. marka Bielik), sięga po finansowanie społecznościowe i w drodze crowdfundingu na platformie beesfund chce zebrać 4 mln zł. Za pięć lat spółka planuje wejść na warszawską giełdę lub pozagiełdowy rynek NewConnect.

6. Purella Superfoods rozszerza portfolio o 25 produktów typu superfoods w małych poręcznych opakowaniach. Nowy asortyment jest odpowiedzią na silne trendy rynkowe oraz ewoluujące potrzeby konsumentów, którzy poszukują sposobów na wzbogacenie swoich jadłospisów. Ambasadorką linii i jednocześnie nową inwestorką spółki, została Anna Starmach.

7. Onet.pl opublikował szokujący reportaż o Andrzeju Kowalskim, współzałożycielu Sante pt. „Imperator A.K. Opowieść o polskim Carringtonie”. Z materiału wynika, że biznesmen poniżał i zastraszał swoich pracowników, składał dwuznaczne propozycje kobietom pracującym w firmie. Sam zainteresowany wszystkiemu zaprzecza. Twierdzi, że to szantaż. Ministerstwo Pracy już szykuje kontrolę w firmie.

8. Producent napojów Coca-Cola planuje zainwestować kolejne ponad 500 mln zł w rozbudowę swoich przedsięwzięć Polsce w latach 2017-2020 – podał we wtorek prezes Coca-Cola HBC Polska Jaak Mikkel. Firma planuje nowe inwestycje m.in. w zakładzie w Staniątkach (Małopolskie).

9. Po ponad roku burzliwej historii sieć Piotr i Paweł trafia pod skrzydła dużego międzynarodowego gracza. SPAR Group Ltd czeka teraz dużo pracy – będzie musiał opracować strategię dla sieci, zastanowić się, w jakim formacie ma dalej działać i co najważniejsze – pod jakim szyldem. Do tego dochodzi kwestia ewentualnej integracji z siecią sklepów SPAR, która prawdopodobnie trafi w ręce nowego masterfranczyzobiorcy.

10. Polski Maspex jest wśród zainteresowanych kupnem od CVC Capital Partners biznesu belgijskiego Continental Foods, którego wartość szacowana jest nawet na 1 mld euro. Przejęcie Continental Foods przez Grupę Maspex, która do tej pory skupiona jest głównie na rynku polskim i Europy Środkowo-Wschodniej, wzmocniłoby jej pozycję na Zachodzie. Do portfolio grupy mogłoby trafić kilka znanych marek kulinarnych oraz trzy zakłady produkcyjne: we Francji, w Belgii i w Niemczech.

(02.05.2019 za portalspozywczy.pl)