Ryszard Petru rusza z kampanią społeczną na rzecz przyjęcia w Polsce euro

02.05.2019

„Teraz Euro” – pod takim hasłem ruszyła w kampania społeczna na rzecz szybkiego przyjęcia w Polsce waluty euro, którą przygotował szef partii TERAZ! Ryszard Petru. Zdaniem polityka, euro może zakotwiczyć na stałe Polskę w Unii Europejskiej.

Petru prezentując w centrum Warszawy bilboard kampanii, powiedział dziennikarzom, że w ciągu ostatnich 15 lat kolejne ekipy rządowe nie zrobiły nic, aby Polakom kwestię strefy euro przybliżyć. Na bilboardzie prezentowane są obie strony monety o nominale 1 euro, z orłem i napisem „Rzeczpospolita Polska” na rewersie. Po to, „żebyśmy się mogli oswajać z tym, że to euro może być także «nasze», «polskie»” – zapowiedział polityk. Poinformował, że w przyszłym tygodniu będzie kolejna odsłona kampanii.

– Apeluję do polityków, by się euro nie bali, bo może być naszą silną walutą i zakotwiczyć nas na stałe w UE. Jestem zwolennikiem szybkiego przyjęcia wspólnej waluty. Oczekiwałbym od wszystkich partii i liderów konkretnych deklaracji, z datami – oświadczył Petru. Według niego ambitny, ale realny termin to rok 2022.

– Polacy się boją wspólnej waluty, ta bojaźń wynika z niewiedzy, a tę niewiedzę i obawy wykorzystuje PiS strasząc Polaków euro – dodał Petru. Przywoływał niedawną deklarację Jarosława Kaczyńskiego, że Polska przyjmie euro, gdy osiągnie poziom Niemiec. Według Petru biorąc pod uwagę średnie tempo wzrostu Polski i Niemiec z ostatnich 30 lat, okazałoby się, że euro Polska przyjęłaby w przyszłym wieku. Jak dodał, z perspektywy dzisiejszej klasy politycznej oznacza to „nigdy”.

Petru oświadczył też, że przyjęcie euro wcale nie wiąże się ze wzrostem cen, ponieważ – jak mówił – na Słowacji ceny wzrosły o 0,1%, na Łotwie o 1%, a na Litwie – spadły o 0,5%. Stwierdził jednak, że wejście do strefy euro wiąże się z dyscypliną finansów publicznych. – Być może dlatego Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki się tego boją, bo okazałoby się, że tzw. piątka Kaczyńskiego byłaby nie do zrealizowania. I to „piątka Kaczyńskiego” jest teraz główną przeszkodą w wejściu do strefy euro – stwierdził.

(02.05.2019 za PAP, fot. PTWP)