Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie butelkomatów

07.05.2019

– Możliwość wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce jest analizowana (...) jako jeden ze skutecznych instrumentów osiągania wysokich poziomów zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, w tym i z tworzyw sztucznych – informuje Ministerstwo Środowiska.

Popularność pierwszego w Polsce pilotażowego „butelkomatu” w Krakowie sprawiła, że powrócił temat wprowadzenia systemu kaucji za butelki.

Ministerstwo Środowiska poinformowało Wirtualną Polskę, że choć taki system funkcjonuje w kilku krajach UE i jest skuteczny to jego przeniesienie do Polski wiązałoby się z dużym wyzwaniem prawnym, technicznym i finansowym.

„Możliwość wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce jest analizowana w ramach prac nad transpozycją tzw. pakietu odpadowego, tj. znowelizowanych dyrektyw z zakresu odpadów. System ten jest rozważany jako jeden ze skutecznych instrumentów osiągania wysokich poziomów zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych, w tym i z tworzyw sztucznych” – czytamy w przesłanym WP komunikacie.

W Niemczech butelka wody w hipermarkecie często kosztuje mniej niż kaucja, którą trzeba za nią zapłacić. W efekcie Niemcy zamiast wyrzucać plastiki do śmietnika, po prostu gromadzą je i oddają podczas zakupów.

(07.05.2019 za wp.pl)