Wskaźnik cen żywności FAO wzrósł do 10-miesięcznego maksimum

09.05.2019

Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen żywności FAO (FFPI) wzrósł w kwietniu 2019 roku do około 170 punktów, o 1,5% (2,5 punktu) więcej niż wynosił w marcu i jest najwyższy od czerwca 2018 roku. Na tym poziomie FFPI nadal pozostaje o 2,3% poniżej jego poziom w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Z wyjątkiem wskaźnika dla zbóż, wszystkie pozostałe wskaźniki ustabilizowały się w kwietniu, na czele z wyrobami mlecznymi i mięsem, a w mniejszym stopniu z olejami roślinnymi i cukrem.

Wskaźnik cen zbóż FAO w kwietniu wynosił średnio 160 punktów, co oznacza spadek o 2,8% (4,7 punktu) od marca i 5% poniżej wartości z kwietnia 2018 roku. Wskaźnik ten spadł czwarty miesiąc z rzędu, pod presją dużej dostępności zbóż z eksportu i spowolnienia handlu. Wśród zbóż najbardziej w kwietniu spadły ceny pszenicy, na co wpłynęły perspektywy silnego odbicia w produkcji w 2019 roku, przy dużych dostawach eksportowych. Ceny kukurydzy były również niższe, głównie z powodu oczekiwań większych zbiorów południowoamerykańskich. Natomiast wskaźnik cen ryżu FAO był na ogół stabilny w kwietniu, przy zróżnicowanych tendencjach w różnych segmentach rynku i pochodzeniu.

Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO wynosił w kwietniu średnio 128,7 punktu, co oznacza wzrost o 1,1 punktu (lub 0,9%) w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wzrost odzwierciedla głównie niewielki wzrost wartości oleju palmowego i soi. Międzynarodowe notowania cen oleju palmowego wzrosły nieco w związku ze wzrostem światowego popytu importowego, w połączeniu z zapasami w głównych krajach eksportujących. Z drugiej strony ceny soi wzrosły, przede wszystkim dzięki silnemu popytowi wewnętrznemu USA, który wynika zarówno z sektora produkcji biodiesla, jak i żywności.

Wskaźnik cen wyrobów mleczarskich FAO w kwietniu wynosił średnio 215 punktów, co oznacza wzrost o 10,7 punktu (5,2%) w stosunku do marca, co stanowi czwarty miesiąc wzrostu z rzędu. W kwietniu międzynarodowe notowania cen masła, pełnego mleka w proszku i sera wzrosły, ponieważ globalny popyt importowy nadal był silny w oczekiwaniu na dalsze pogorszenie z powodu suszy możliwości eksportowych Oceanii. Natomiast ceny mleka odtłuszczonego (SMP) spadły drugi miesiąc z rzędu od lutowego maksimum, czemu sprzyjało dalsze spowolnienie popytu.

Wskaźnik cen mięsa FAO wynosił średnio ponad 169 punktów w kwietniu, co oznacza wzrost o 4,9 punktu (3,0%) w porównaniu z marcem, przy rosnących miesięcznych notowaniach cen mięsa wieprzowego i wołowego oraz bardziej umiarkowanym wzroście cen mięsa drobiowego i owczego. Międzynarodowe notowania cen wieprzowiny gwałtownie wzrosły z powodu gwałtownego wzrostu popytu importowego w Azji, głównie w Chinach, spowodowanego gwałtownym spadkiem produkcji mięsa wieprzowego związanej z szybkim rozprzestrzenianiem się ASF. Wzrost cen mięsa wołowego, drobiowego i owczego odzwierciedla ogólne zaostrzenie światowych rynków mięsa.

Wskaźnik cen cukru FAO wynosił w kwietniu 2019 roku średnio 181,7 punktu., co oznacza wzrost o prawie 1,4 punktu (0,8%) w stosunku do marca, a obecna wartość jest o 3,2% powyżej wartości z kwietnia 2018 roku. Ostatni wzrost międzynarodowych cen cukru był w dużej mierze spowodowany lepszymi cenami ropy naftowej. Wyższe ceny energii wspierają międzynarodowe ceny cukru, wpływając na brazylijski eksport cukru na rynek światowy. Dzieje się tak, ponieważ wyższe ceny energii zachęcają producentów do przetwarzania trzciny cukrowej na etanol przeznaczony do lokalnej sprzedaży. Z drugiej strony utrzymująca się słabość brazylijskiego reala wobec dolara amerykańskiego ograniczyła zakres wzrostu międzynarodowych notowań cen cukru.

(09.05.2019 za farmer.pl)