Większy nadzór nad gospodarstwami KOWR i wspólne zakupy

09.08.2019

– Chcemy doprowadzić do wzmocnienia nadzoru we wszystkich 41 gospodarstwach w zarządzaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – zapowiedział w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że planowane są też wspólne zakupy paliwa, nawozów i ubezpieczenia.

– Chcemy również pomóc tym gospodarstwom i ich prezesom w zmniejszeniu kosztów, m.in. przez wspólne zakupy paliwa, środków do produkcji, np. nawozów, czy wspólne ubezpieczenia dla wszystkich 41 gospodarstw – powiedział szef resortu rolnictwa na konferencji prasowej. Dodał, że już została podpisana stosowna umowa w tej sprawie z Orlenem.

Ardanowski odniósł się również do informacji mediów o złej sytuacji Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Jak mówił, w jego ocenie informacje te są nierzetelne. Biorąc pod uwagę, że „dochody ze sprzedaży koni dziś nie są tak wysokie jak kiedyś (...) oraz że to nie konie będą decydowały o wynikach finansowych stadnin, można powiedzieć, że to tylko trzy miliony zł na minusie” – stwierdził.

Zaznaczył, że sprzedaż koni podczas tegorocznej aukcji w Janowie, która rozpoczyna się w piątek, będzie nadzorowana przez CBA. Jeśli któryś z koni nie uzyska minimalnej kwoty podczas licytacji, to nie zostanie sprzedany i wróci do stadniny.

W piątek rusza 41 Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, nad którym patronat objął prezydent RP Andrzej Duda. Pokaz będzie trwał trzy dni. Zaprezentowanych zostanie ponad sto koni z 29 hodowli, w tym 26 prywatnych. Będą oceniane w 11 klasach, zróżnicowanych ze względu na wiek i płeć zwierząt.

Międzynarodowe jury oceniać będzie cechy każdego konia: czy jest on w typie rasy arabskiej oraz oddzielnie głowę i szyję, kłodę, czyli tułów konia, jego nogi i zachowanie w ruchu. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę przyznane zostaną tytuły czempionów; wybrany będzie także najlepszy koń pokazu – Best in Show.

W niedzielę po południu rozpocznie się w Janowie Podlaskim 50 aukcja Pride of Poland. Zostanie na niej wystawionych 21 koni, w tym 18 z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz trzy z hodowli prywatnych. W piątek wieczorem zostaną one pokazane kupcom i publiczności.

Organizatorzy podkreślają duże zainteresowanie publiczności pokazami i aukcją. Wszystkie karnety i bilety VIP zostały sprzedane. Karnety do loży VIP wykupiło 260 osób z 24 krajów.

Organizatorem tegorocznego czempionatu i aukcji jest Polski Klub Wyścigów Konnych w Warszawie.

(09.08.2019 za PAP, fot. PTWP)