Na początek mamy 0,5 mld na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę

14.08.2019

Na początek mamy 0,5 mld zł na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę – poinformował w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że wkrótce ogłosi termin, w którym ruszy składanie wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak mówił w środę 14 sierpnia szef rolnictwa, „te pół miliarda, to na początek, żeby ruszyć z wypłatami dla najbardziej poszkodowanych rolników, którzy z gotowymi protokołami strat będą się zgłaszać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”. Zaznaczył, że wypłata odszkodowań potrwa kilka miesięcy.

Szef resortu rolnictwa wskazał, że półtora tygodnia temu wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. Zaznaczył, że w złożonym wniosku straty w ponad 1250 gminach szacowano na ok. 250 mln euro, czyli ok. 1 mld zł.

Zdaniem Ardanowskiego straty będą jednak większe, ponieważ – jak mówił – „susza nie ustępuje, a kolejne szacunki trwają”. „Teraz nie jestem w stanie stwierdzić, ile one wyniosą, chodzi o to, żeby je uczciwie oszacować” – powiedział.

Minister po raz kolejny zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy. Zaznaczył, że warunki wsparcia określone są w ustawie z 2015 roku. Jest to – jak wskazał – m.in. prolongata spłaty kredytów lub nowe niskooprocentowane kredyty klęskowe, a także możliwość umorzenia podatku rolnego czy składki na KRUS. Przypomniał również, że zgodnie z prawem UE, aby otrzymać pełną pomoc publiczną, trzeba przedstawić polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę gruntów znajdujących się w gospodarstwie.

Minister odniósł się także do sprawy gospodarowania wodą. „Wcześniej przez całe lata osuszało się grunty, a teraz trzeba wodę zatrzymywać m.in. poprzez retencję” – wskazał. Zapowiedział, że pewnie w drugiej połowie września zostanie uruchomiony program nawodnień.

Zgodnie z założeniami programu, rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe m.in. na budowę nowych, a także na modernizację i powiększenie już istniejącej instalacji nawadniającej.

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej na jedno gospodarstwo rolne, w okresie realizacji Programu Rozwoju Gospodarstw Wiejskich 2014-2020 na inwestycje związane z nawadnianiem nie może przekroczyć 100 tys. zł. Pomoc będzie polegać na refundacji do 50%, a w przypadku młodego rolnika – do 60% kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez beneficjenta.

(14.09.2019 za PAP, fot. PTWP)