Jak susza rolnicza wpływa na producentów mleka?

21.08.2019

Susza rolnicza nadal występuje na przeważającym obszarze kraju i obejmuje wszystkie monitorowane uprawy. Skutki suszy dotykają też – w różnym stopniu – producentów mleka.

– Od 11 czerwca do 10 sierpnia 2019 roku stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -134 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 39 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI-31 VII) – informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

Największy deficyt wody występuje na terenie województwa lubuskiego, a duży niedobór notowany jest w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, mazowieckim oraz lubelskim. Suszy nie ma jedynie na Warmii i Mazurach.

Jak podaje IUNG, susza notowana jest we wszystkich monitorowanych w tym okresie uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu. Najbardziej zagrożona niedoborem wody jest kukurydza oraz krzewy owocowe i rośliny strączkowe.

Jak susza rolnicza wpływa na producentów mleka i o ile zmniejszył się skup mleka tego lata? Radosław Iwański, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka tłumaczy, że podczas czerwcowych upałów, gdy temperatura była na poziomie ponad 30 st. C, skup mleka na pewno spadł. – Spadki w poszczególnych spółdzielniach mogły sięgnąć nawet 5%. Obecnie nie ma takich obaw. Czekamy na informacje płynące z GUS, żeby wyliczyć produkcję w skali całego kraju. Być może w tym roku po raz pierwszy od wielu lat nie odnotujemy w Polsce wzrostu produkcji mleka – mówi Radosław Iwański.

– Znam gospodarstwa, w których produkcja mleka spadła średnio od krowy o trzy litry, co np. w stadzie liczącym 80 krów daje dziennie ok. 240 litrów mleka mniej, a w skali miesiąca strata wyniosła ponad 7 tys. litrów mleka. Do tego upały pogarszają płodność krów. Większe zużycie nasienia buhajów na skuteczną inseminację generuje dodatkowe koszty. Straty poniesione przez hodowców wymuszają na nich kolejne inwestycje, które generują koszty – m.in. hodowcy montują w oborach linie zraszające i dodatkowe wentylatory – dodaje ekspert.

Tłumaczy, że susza dotknęła większość kraju, więc plony roślin paszowych mogą być niższe o ok. 20%. – Na pewno ta sytuacja wpłynie na koszt pasz dla bydła. W tej sytuacji producenci mleka będą oczekiwali wyższych cen skupu. Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka będą bacznie przyglądali się zbiorom kukurydzy na kiszonkę. Ważne jest, żeby producenci pasz nie wykorzystywali sytuacji związanej z większym popytem na pasze i żeby nie podnosili ich cen – mówi Radosław Iwański.

Susza rolnicza może również wpłynąć na kształt cen mleka i produktów mleczarskich.

Ryszard Pizior, prezes OSM Włoszczowa podkreśla, że sytuację w mleczarstwie komplikuje trudna sytuacja hydrologiczna i brak opadów w całej Europie. – Jeśli susza utrzyma się do końca sierpnia, to możemy spodziewać się mniejszych dostaw mleka i znacznych podwyżek cen w ostatnim kwartale tego roku – tłumaczy prezes OSM Włoszczowa.

Karolina Załuska, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas także zauważa, że ceny produktów mleczarskich w pewnym stopniu uzależnione są od warunków pogodowych. – Jeżeli okaże się, że panujące ostatnio wysokie temperatury w Europie zachodniej i pogorszenie stanu użytków zielonych wpłyną w znaczący sposób na wielkość produkcji mleka we Wspólnocie, to można oczekiwać wzrostu cen produktów mleczarskich – mówi Karolina Załuska.

(21.08.2019 za portalspozywczy.pl)