Kanadyjscy producenci mleka otrzymają wsparcie

26.08.2019

Rząd Kanady po raz kolejny pomoże lokalnym producentom mleka w łagodzeniu skutków wolnego handlu.

Jak poinformowała minister rolnictwa, w ciągu ośmiu lat około 1,75 miliarda dolarów kanadyjskich (1 dolar kanadyjski = 2,9566 zł, NBP 23.08.2019) zostanie przekazanych około 11 tys. krajowym producentom mleka.

Według minister 345 milionów dolarów kanadyjskich zostanie rozdysponowanych w pierwszym roku w formie płatności bezpośrednich. Farma z 80 krowami mlecznymi otrzymałaby pierwszą premię w wysokości 28 tys. dolarów. Według minister rząd zamierza powierzyć wypłatę Kanadyjskiej Komisji Mleczarskiej (CDC). Warunki na wypłaty w kolejnych latach są negocjowane ze Stowarzyszeniem Kanadyjskich Producentów Mleka (DFC).

DFC z zadowoleniem przyjęła oświadczenie rządu. Jednocześnie prezes stowarzyszenia przypomniał obietnicę, że w przyszłych umowach o wolnym handlu ustępstwa nie będą już dokonywane kosztem krajowego sektora mleczarskiego. Stowarzyszenie obawia się, że kanadyjskim producentom dzięki umowom o wolnym handlu z Unią Europejską (CETA), USA i Meksykiem (USMCA) oraz umowie o partnerstwie trans-pacyficznym (CPTPP) grożą roczne straty w wysokości 8% produkcji mleka.

W połączeniu z innymi kontyngentami można założyć, że do 2024 roku prawie 20% popytu krajowego będzie pokrywane z importu. Rząd Kanady obiecał hodowcom bydła mlecznego, między innymi w trakcie negocjacji z USMCA, dalsze wsparcie. Już w 2016 roku, po podpisaniu umowy CETA, Kanada uruchomiła programy konkurencyjności, inwestując 250 milionów dolarów w inwestycje w maszyny rolnicze i kolejne 100 w modernizację i dywersyfikację produkcji.

(26.08.2019 za farmer.pl)