Szef KPRM o suszy: rolnicy nie będą pozostawieni sami sobie

27.08.2019

Rolnicy nie będą pozostawieni sami sobie. Dopłaty do hektara w wysokości 1000 zł tam, gdzie straty przekraczają 70%, będą zrealizowane zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział we wtorek 27 sierpnia szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM został zapytany we wtorek w radiowej „Jedynce”, czy na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów zapadnie decyzja ws. dopłat w wysokości 1000 zł do hektara dla tych rolników, którzy ponieśli najcięższe straty, odpowiedział: – Na pewno oczywiście zrealizujemy i tę zapowiedź.

– Warto zwrócić uwagę, że w zeszłym roku też mieliśmy poważny problem z suszą, natomiast były to historyczne decyzje w takim znaczeniu, że przeznaczono na likwidację skutków suszy, na wsparcie rolników, ponad 2 mld zł. To chyba po 1989 roku największe takie wsparcie dla tych rolników, którzy ponieśli straty i w tym roku również rolnicy nie zostaną pozostawieni sami sobie, te dopłaty do hektara w wysokości 1000 zł tam, gdzie straty przekraczają 70%, będą zrealizowane zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego – mówił.

Dodał, że rząd PiS nie tylko wspiera rolników finansowo, ale działa również systemowo.

Podczas II Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Kolnie (Podlaskie), które odbywało się w niedzielę, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rolnicy dotknięci suszą dostaną 1000 zł dopłaty do hektara, jeśli straty są wyższe niż 70%. Według ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, wypłaty powinny ruszyć we wrześniu.

Morawiecki mówił, że „polskie państwo nie zostawi rolników w potrzebie. (...) Musi w biedzie pomagać polskiemu rolnikowi. Polskie państwo jest po to, żeby wspierać w trudnych momentach”. – W naszym planie gospodarczym w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju właśnie rolnictwo polskie znajduje naczelne miejsce – zapewnił szef rządu.

(27.08.2019 za PAP)