Wspólna Polityka Rolna i kandydatura Wojciechowskiego tematami rozmów Morawieckiego i Hogana

03.09.2019

– Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowego (3 września) spotkania z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem omówił kwestie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku i przedstawił kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na komisarza – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Hogan podczas swojej wizyty w Warszawie we wtorek wziął udział w corocznej naradzie ambasadorów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Następnie unijny komisarz spotkał się z szefem polskiego rządu.

– Podczas rozmów szefa polskiego rządu z komisarzem UE Philem Hoganem, omówiono Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku oraz bieżące sprawy z agendy unijnej, w tym wpływ Brexitu na sytuację rolników – powiedział rzecznik rządu.

– Premier wskazał, że wobec dużego prawdopodobieństwa bezumownego Brexitu, UE powinna zapewnić pomoc rolnikom, którzy mogą odczuć jego skutki – w szczególności eksporterom żywności do Wielkiej Brytanii” – dodał.

Müller relacjonował, że szef polskiego rządu w trakcie spotkania podkreślił, że Wspólna Polityka Rolna powinna nadal odgrywać znaczącą rolę w unijnym budżecie, a niezbędne jest zrównanie wysokości dopłat dla rolników we wszystkich krajach UE.

– Spotkanie było też okazją do przedstawienia obecnemu komisarzowi ds. rolnictwa, sylwetki polskiego kandydata na jego następcę Janusza Wojciechowskiego – poinformował rzecznik rządu.

Wojciechowski został kandydatem na komisarza UE po tym, gdy z ubiegania się o tę funkcję zrezygnował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, gdy okazało się, że Polsce zaproponowano tekę rolnictwa. Wojciechowski jest obecnie audytorem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

(03.09.2019 za PAP, fot. PTWP)