Minister Ardanowski o zapewnieniu prezesa Kaczyńskiego: Wyrównanie dopłat jest realne!

10.09.2019

Zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że rolnicy otrzymają pełne dopłaty do hektara, jest zapewnieniem, że polskie władze w negocjacjach w Brukseli tę sprawę będę stawiały jako priorytet – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Traktuję tę zapowiedź jako bardzo twarde i zdecydowane zapewnienie osób kierujących państwem, że starania nasze będą wsparte przez negocjatorów w Brukseli i władze Polski – dodał szef resortu rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził też, że obecny system naliczenia kwot przy płatnościach jest niesprawiedliwy i przestarzały. Jego zdaniem nie ma też powodu, aby nadal utrzymywać stary system rozdzielania funduszy.

– My chcemy, by przy rozliczaniu płatności w Polsce, te dopłaty liczone do każdego hektara były nie mniejsze niż średnia europejska, (...) nie widzimy żadnych powodów do utrzymywania różnic – powiedział Ardanowski. Zaznaczył, że „w związku z tym, że Polska nie ma płatności związanych z rynkiem np. wigorom, cytrusów czy oliwek, to dopłaty w innych obszarach muszą być wyższe, by ta średnia w Polsce była nie mniejsza niż średnia unijna – tłumaczył.

– Nie ma teraz innych powodów, żeby te dopłaty były ograniczane, żeby polscy rolnicy mieli gorsze warunki konkurowania, bo w dużej mierze od poziomu dopłat zależy konkurencyjność rolnictwa – podsumował Jan Krzysztof Ardanowski.

(10.09.2019 za swiatrolnika.info, fot. MRiRW)