Grupa POLMLEK i rewolucja proekologiczna

Innowacyjne zmiany i perspektywiczne myślenie. Realne oszczędności dzięki proekologicznym zmianom. Bezcenne korzyści dla przyszłych pokoleń. Oto filozofia, która jest realizowana w Polmleku. To nie tylko hasła, ale realne działania i wymierne efekty.

Grupa Polmek na mleczarskim rynku uplasowała się w ścisłej czołówce. W zakładach produkcyjnych codziennie przerabiane jest 4,5 mln litrów mleka. Przy takiej skali produkcji ważne są podejmowane w każdym zakładzie kroki, które zmierzają do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału tej ogromnej firmy. Na sukces całej Grupy pracuje tu ponad 3200 osób, a jeszcze więcej pracuje codziennie w swoich gospodarstwach. Jest z nami ponad 8000 gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji mleka, oraz ponad 100 dostawców warzyw i owoców.

Dzięki zaangażowaniu pracowników i dobremu zarządzaniu w ciągu ostatniego roku obroty firmy wyniosły 4.200 mln zł. Obecnie wartość firmy szacuje się na 1.775 mln zł. Właściciele znaleźli się w złotej setce najbogatszych Polaków 2019 w rankingu Forbes.

Ogromna firma to również ogromna odpowiedzialność. Dlatego bardzo dużą uwagę przywiązujemy do dbałości o środowisko.

EKO opakowania – na czym polega zmiana?

Grupa Polmlek zarówno w asortymencie sokowym jak i nabiałowym chce wprowadzić rozwiązania przyjazne dla środowiska i ułatwiające recykling opakowań.

Nasze soki Fortuna będą nalewane w kartony, w których pochodzi z lasów certyfikowanych FSC, czyli nie został on wyprodukowany kosztem lasu, zwierząt, roślin ani ludzi, których byt od niego zależy. Plastik będący składową kartonu, w tym zakrętka, także jest pochodzenia roślinnego. Jak wiadomo, standardowy plastik jest produkowany z paliw kopalnych, czyli z ropy naftowej, i już na etapie wydobycia surowców powoduje degradację środowiska. Tymczasem w naszych kartonach sokowych używany jest tylko plastik z trzciny cukrowej, która rosnąc przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla. Taki karton to prawie trzykrotnie mniej plastiku, niż w opakowaniu tradycyjnym. Poza tym, dzięki czytelnej komunikacji na każdym opakowaniu, zadbamy, aby karton po zużyciu trafił do odpowiedniego pojemnika. Karton w 100% nadaje się do recyklingu. W przypadku produktów nabiałowych redukujemy ilość plastiku potrzebną do wyprodukowania opakowania. Kubeczki do jogurtów, serków, deserów będą na pewno cieńsze. Aby chronić produkt przed zgnieceniem dodamy owijkę z tektury. Taką owijkę łatwo oddzielić od plastikowego kubeczka, co ułatwia segregowanie odpadów.

Zero Waste – zero marnotrawienia surowca

Eko filozofia dotyczy bardzo wielu aspektów, począwszy od zmiany opakowań na bardziej przyjazne środowisku po intensywne prace w Centrum Badawczym w Lidzbarku Warmińskim nad wykorzystaniem surowca zgodnie z ideologią Zero Waste. Melasa serwatkowa będzie poddawana obróbce w filtermacie. To nowa amerykańska technologia, pozwalająca na suszenie produktów w sposób nieosiągalny dla wież rozpyłowych. Dzięki temu można wytwarzać proszki o wysokiej zawartości tłuszczu, lub o wysokiej lepkości, z tego, co do tej pory musiało być uznane jako odpad, ponieważ nie było technologicznych możliwości dalszej obróbki. W niedalekiej przyszłości będziemy w ten sposób produkować m.in. wartościowe pasze dla zwierząt.

Woda – dbamy o każdą kroplę

Kolejne innowacje w zakładach Polmleku to systemy znacznie zmniejszające zużycie wody i ograniczające ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni. W nowej proszkowni WPC i laktozy w Lidzbarku Warmińskim całość odzyskiwanej wody z instalacji membranowych jest oczyszczana metodą odwróconej osmozy i wykorzystywana ponownie. Odzyskiwana woda mogłaby codziennie zapełniać kilka basenów olimpijskich. W związku z wdrażanymi nowymi technologiami przetwarzania pozostałości poprodukcyjnych, ilość osadów biologicznych odprowadzanych do oczyszczalni jeszcze spadnie.

Zielona energia – białe certyfikaty

Najbardziej energochłonne procesy w mleczarstwie to wytwarzanie chłodu i ciepła. Oszczędzamy energię dzięki kogeneracji – wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Chłód odzyskujemy już na etapie rozładunku mleka. Podobnie jest z ciepłem, którego straty są minimalizowane, przez tworzenie systemów efektywnego odzysku. Już dziś możemy pochwalić się znaczącą redukcją zużycia energii we wszystkich zakładach, potwierdzoną tzw. białymi certyfikatami (świadectwa efektywności energetycznej). W dwóch zakładach wytwarzamy już własną energię – dzięki blokom energetycznym napędzanym gazem ziemnym, co pozwala zaoszczędzić na przesyłach prądu. Te inwestycje powstały dzięki subwencjom unijnym, a już w planach są następne. Rozpoczynamy budowę biogazowni w Lidzbarku Warmińskim, która pokryje znaczną część zapotrzebowania zakładu na energię. We wszystkich lokalizacjach znacząco zwiększamy udział odnawialnych źródeł energii, a w ciągu dwóch lat wszystkie zakłady Grupy Polmlek będą w stanie produkować całą energię niezbędną w procesach produkcyjnych.

Działania proekologiczne, jak podkreślają szefowie Grupy Kapitałowej Polmlek, nie tylko są potrzebne ze względów środowiskowych, ale ekologia zwyczajnie się opłaca. Nowe, mniej energochłonne technologie, oszczędność wody i lepsze wykorzystanie surowca, to zyski dla firmy -wymierne w skali biznesu a bezcenne dla przyszłych pokoleń.

O eko filozofii w Grupie Polmlek opowiadali:

Joanna Kołodyńska, Dyrektor Marketingu

Marcin Witulski, Prezes Polmlek Sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim

Adam Grabowski, Prezes Mleczarni Gościno Sp. z o.o.

(Informacja prasowa Grupy POLMLEK)