Bursztynowa Kulinarnym Odkryciem Roku 2020

37 statuetek „Złoty Widelec” oraz 5 nagród specjalnych ogólnopolskiej akcji promującej gastronomię „Polska od Kuchni” rozdano podczas Gali, która odbyła się 23 lipca w Warszawie.

Statuetki „Złotego Widelca” dla najlepszych restauracji wręczono w kategoriach: restauracja hotelowa i autorska, kuchnia polska, śródziemnomorska i międzynarodowa, orientalna, stek house i burger, bary bistro i cukiernie. Nagrodę dla Najlepszego Szefa Kuchni w Polsce 2020 otrzymał Marek Rybacki – szef kuchni restauracji mieszczącej się w Sulbin Hotel & Restauracja w Garwolinie. Najlepszą Restauracją Roku 2020 w Polsce została Akademia Restauracja z Warszawy. Wyśmienita, tajska kuchnia Restauracji ThaiStreet Wilanów by Magdalena Woźniak z Warszawy otrzymała tytuł Najlepszej Restauracji Kuchni Tajskiej Roku 2020 w Polsce. Odkrycie Kulinarne Roku 2020 to Bursztynowa Bistro z Warszawy, bistro specjalizujące się w daniach na bazie najlepszych w Polsce serów długodojrzewających Skarby Serowara – Bursztyn, Rubin i Szafir. Nagrodę w kategorii Eventowe Miejsce 2020 Roku otrzymała RESTAURACJA STIXX Bar & Grill z Warszawy oferująca doskonałą kuchnię z całego świata, perfekcyjną obsługę, wyśmienite koktajle przy najdłuższym barze w mieście.

– Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i nobilitacja. Mamy świadomość, że istniejemy krótko na kulinarnej mapie Warszawy, ale wierzymy, że nasza obecność jest znacząca i ważna. Chcemy kreować modę na wspaniałe sery premium, na łączenie ich z nietuzinkowymi dodatkami i pokazywanie, że ser żółty jest czymś więcej niż tylko zdrową przekąską. Nasze bistro to miejsce przepełnione serowarską historią, pasją i niezapomnianym klimatem. Jest to po prostu „kulinarne odkrycie” – mówi Paweł Gaca, Wiceprezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

(Informacja prasowa SM SPOMLEK)