Rekordowa inflacja w maju? Wzrost cen żywności podbił wskaźnik

31.05.2022

Trend wzrostowy cen żywności, wynikający m.in. z obaw o jej dostępność na skutek wojny oraz niesprzyjających warunków pogodowych, podbił inflację w maju o około 0,7 pkt.% - zapewnia ekspertka PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska. Jej zdaniem inflacja CPI w maju wzrosła do 14% r/r.

Inflacja w maju - kolejny rekord?

"Prognozujemy, że inflacja CPI w maju wzrosła do 14% r/r." i podobnie jak w poprzednich miesiącach głównymi czynnikami determinującymi zmiany inflacji były ceny żywności i ceny paliw" - wskazuje analityczka.

Jej zdaniem silny trend wzrostowy cen żywności, wynikający zarówno z obaw o dostępność żywności na skutek wojny, jak i z niesprzyjających warunków pogodowych a także ze wzrostu kosztów przetworzenia żywności, podbił inflację o około 0,7 pkt.%

W znacznie mniejszym stopniu do wzrostu inflacji przyczyniły się ceny paliw, które "w maju powróciły do wyraźnego trendu wzrostowego". Dodała, że w cieniu tych dwóch elementów pozostają zmiany inflacji bazowej. "Prognozujemy, że inflacja bazowa wzrosła w maju do 8,1% r/r. Wciąż silny popyt sprawia, że w dalszym ciągu rosnące koszty są w pełni przenoszone na ceny finalne towarów i usług" - wskazała.

Zdaniem ekspertki inflacja zacznie stopniowo wyhamowywać w drugiej połowie roku, odzwierciedlając pewne schłodzenie popytu konsumpcyjnego, ale - jak zaznaczyła - "przede wszystkim dzięki wysokiej bazie z drugiej połowy 2021, kiedy presja inflacyjna zaczęła się mocno nasilać".

(31.05.2022 za portalspozywczy.pl)