W czerwcu czeka nas jeszcze wyższa inflacja i wyższe stopy procentowe

31.05.2022

Analitycy banku Santander zapowiedzieli, że w czerwcu inflacja będzie wyższa. Według nich, w czerwcu RPP podniesie też stopy procentowe.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że w I kw. br. tempo wzrostu PKB wyniosło 8,5% Natomiast ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,7%

Łagodny wzrost cen żywności

"W czerwcu br. inflacja może przewyższyć 15% rdr, być może pod koniec br. presja cenowa będzie już nieco mniejsza" – ocenili we wtorek analitycy banku Santander. Według nich w czerwcu RPP prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o 75 pb.

Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że w I kw. br. tempo wzrostu PKB wyniosło 8,5% Do tych danych odnieśli się analitycy banku Santander.

"Konsensus rynkowy był podzielony przed publikacją – mediana była w okolicy 13,5%, ale było też wiele prognoz (w tym nasza) wskazujących na ok. 14%" – przypomnieli.

Ich zdaniem "największym zaskoczeniem" był wzrost inflacji bazowej do 8,5% zamiast zakładanych przez bank 8,2%

"To nowy rekord" – skonstatowali analitycy.

Zauważyli, że z drugiej strony inflacja cen żywności okazała się dość łagodna (+1,3% mdm wobec naszych szacunków +2,5%) po ogromnym kwietniowym wzroście o 4,1% mdm (najprawdopodobniej wzmocnionym przez Wielkanoc i popyt ze strony Ukraińców). Ceny paliw poszły w maju w górę o 5% (zakładaliśmy +6,5% mdm) a ceny energii o 3,4% choć zakładaliśmy, że ten składnik CPI będzie już wytracał rozpęd – prognozowaliśmy +1,1% mdm przy poprzednich dwóch odczytach wynoszących 2,4% w kwietniu i 4,7% w marcu" - wymieniono w komentarzu.

Santander: wyższa inflacja i stopy procentowe w czerwcu

Prognozy banku przewidują, że "inflacja może przejść powyżej 15% rdr w czerwcu, po czym jej ścieżka powinna w naszym odczuciu zrobić się bardziej płaska".

"Być może pod koniec br. presja cenowa będzie już nieco mniejsza – nasza obecna prognoza inflacji na grudzień to ok. 14% rdr" – dodano w komentarzu.

Analitycy banku uważają, z powodu wysokiej inflacji bazowej "walka z bardzo wysoką inflacją będzie jeszcze trudniejsza". W konsekwencji "może (to) podbijać jeszcze wyżej oczekiwania co do dalszych podwyżek stóp".

"Choć inflacja CPI okazała się oczko niższa od naszej prognozy to i tak musimy uznać, że majowe dane to silny argument za restrykcyjną polityką monetarną. Naszym zdaniem RPP 8 czerwca podniesie stopy o 75 pb" – podsumował Santander.

(31.05.2022 za swiatrolnika.info)