Mazowiecka Uchwała Antysmogowa sprzeczna z dyrektywami Unii Europejskiej

01.06.2022

W dniu, gdy Gazprom ogłosił wstrzymanie dostaw gazu do Polski, radni sejmiku mazowieckiego przegłosowali tzw. uchwałę antysmogową, która zakazała w nowo budowanych budynkach montowania instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. Uchwała ta jest sprzeczna z dyrektywami Unii Europejskiej oraz szkodliwa gospodarczo.

Uchwała Sejmiku Mazowieckiego zakazuje instalacji urządzeń do spalania wszelkich paliw stałych. Dotyczy wszystkich budynków nie ma wyłączenia, że dotyczy tylko budynków mieszkalnych, czyli także elektrociepłowni w Warszawie, rolniczych biogazowni czy spalania biomasy w gospodarstwach rolnych i przetwórczych. W konsekwencji uchwała antysmogowa uniemożliwi spalanie paliw ekologicznych, jakimi są niewątpliwie drewno, czy biomasa.

Lasy Państwowe na swojej stronie podają, że spalanie suchego drewna jest całkowicie neutralne środowiskowo.

Uchwała antysmogowa pozbawiona logiki

Na pewno ta decyzja z punktu widzenia tych przetwórców, którzy zdecydowali się na budowę biogazowni i zainwestowali duże środki finansowe jest totalnie pozbawione logiki. Najpierw naciskamy na budowę biogazowni i szukanie alternatywnych rozwiązań, potem grupa urzędników uznaje, że to jest złe i zakazuje ich używania. W taki sposób za chwilę okaże się, że fotowoltaika i inne tzw. Zielone energie są też nie do przyjęcia - ocenia Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka oraz Wiceprzewodnicząca COGECA.

- Nie rozumiem tych decyzji, które są dalece krzywdzące dla inwestorów i mam nadzieję, ze ta uchwała zostanie zmieniona - podkreśla.

Wniosek o uchylenie uchwały antysmogowej

O uchylenie tzw. uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Mazowieckiego wnioskują do wojewody Radni PiS powiatu otwockiego. Ich zdaniem uchwała jest niezgodna z prawem polskim i unijnym.

Radni powiatowi skierowali do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła wniosek o uchylenie uchwały Sejmiku Mazowieckiego z końca kwietnia tego roku, która zakazała w nowo budowanych budynkach montowania instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych.

W ocenie wnioskodawców „w praktyce oznacza to, że zakaz ten będzie dotyczył również takich paliw stałych, jak: biomasa pozyskana i krzewów oraz biomasa roślinna oraz biomasa roślinna z rolnictwa” – czytamy w piśmie skierowanym do wojewody.

Autorzy wniosku są zdania, że przepis ten jest niezgodny z ustawą o źródłach energii, zapisami Polityki energetycznej rządu do 2040 r. oraz z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Uchwala sprzeczna z zaleceniami BBN

W najnowszej instrukcji Biura Bezpieczeństwa Narodowego co robić w czasie kryzysu , można przeczytać zalecenia instalacji i posiadania niezależnego źródła ogrzewania. Uchwala radnych mazowieckich dokładnie tego zakazuje. Dodatkowo zakaz używania paliw stałych uderzy w wiele firm takie jak małe lokale gastronomiczne.

(01.06.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)