Zmiany pokoleniowe wpływają na rynek mleka w Polsce

13.06.2022

Polska produkuje ponad 12 mld litrów mleka rocznie, z czego blisko 17% (ponad 2 miliardy litrów) jest skupowane przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekpol. Ilość mleka produkowanego w Polsce nadal jeszcze rośnie i to jest najważniejsze, aczkolwiek w całym kraju zauważalne są zmiany, zwłaszcza te pokoleniowe - mówi Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu SM Mlekpol.

Hamowany jest rozwój produkcji mleka

Zwraca uwagę, że osoby w podeszłym wieku kończą swoją działalność, a małe gospodarstwa są likwidowane. Dodatkowo, w tej trudnej sytuacji, kiedy rolnicy zderzają się z dużą dynamiką wzrostu kosztów oraz rat kredytów, skłonność do rozwoju produkcji jest bardzo ograniczona.

Plony i wydajność gospodarstw zależne są również od warunków pogodowych.

Polskie mleczarstwo w kontekście globalnym

Niestety, brak deszczu w Polsce może mocno skomplikować ten sezon i jeszcze bardziej podnieść koszty produkcji. Cała branża mleczarska musi reagować na te niekorzystne zjawiska i zapewnić wynagrodzenie za surowiec adekwatne do potrzeb funkcjonowania gospodarstw rolnych oraz utrzymania trendu rozwoju produkcji mlecznej w Polsce. Oczywiście sytuację na rynku mleka surowego w Polsce musimy analizować w kontekście sytuacji międzynarodowej – mówi Małgorzata Cebelińska.

Popyt na polskie mleko

Dyrektor Cebelińska mówi, iż od dłuższego już czasu obserwuje, że podaż surowca na świecie jest mocno zachwiana i nie rekompensuje rosnącego popytu. Znaczący europejscy producenci, jak Holandia, Francja czy Niemcy – już kolejny rok notują ujemny bilans produkcji mleka.

Dlatego coraz częściej obserwujemy zainteresowanie tych krajów zakupem surowca również z Polski - mówi Małgorzata Cebelińska.

Trzynaście zakładów Mlekpolu

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Mlekpol przekroczył granicę 2 mld litrów skupionego mleka rocznie. To ponad 5,5 milionów litrów mleka dziennie, od 8500 producentów, członków Spółdzielni. Produkty Mlekpolu powstają w 13 nowoczesnych i wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych.

(13.06.2022 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)