Dino, Polmlek i Lody Koral. Branża spożywcza na liście 100 najbogatszych Polaków

29.06.2022

Wprost publikował coroczną listę "100 najbogatszych Polaków". W zestawieniu i tym razem nie zabrakło właścicieli firm z branży spożywczej i handlowej.

Prezes Dino najbogatszym Polakiem

Już po raz 33 „Wprost” opublikował ranking 100 najbogatszych Polaków. W zestawieniu zaszły duże zmiany. Najważniejszą z nich jest awans na pierwsze miejsce Tomasza Biernackiego. Tajemniczy właściciel sieci dyskontów Dino dysponuje dziś ponad 15 mld zł majątku.

Awans na lidera rankingu zajął mu zaledwie 5 lat, gdyż po raz pierwszy pojawił się w zestawieniu w 2017 roku. Teraz zdetronizował samego Zygmunta Solorza, który spadł aż na trzecie miejsce. Drugi był Michał Sołowow.

Właściciele Herbapolu i AWW na liście najbogatszych Polaków

W pierwszej 10 rankingu wśród biznesmenów zaangażowanych w sektor spożywczy znalazł się Jerzy Starak z majątkiem 6 mld zł. Perłą w koronie jego biznesowego imperium jest farmaceutyczny gigant Polpharma, ale należy do niego także producent preparatów ziołowych Herbapol - Lublin S.A. i Herbapol Warszawa Sp. z o. o. (PPHU Herbapol Sp. z o.o.). Jest też udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica.

W gronie debiutantów i to od razu na 10 miejscu uplasował się Wiesław Wawrzyniak, twórca grupy AWW, która specjalizuje się w produkcji etanolu i bioetanolu na rynki chemiczne, spożywcze i farmaceutyczne. Zaczynał w 1991 roku od otwarcia pierwszej hurtowni alkoholi. Dzisiaj ma własne marki wódek i likierów: Jarzębiak, Alaska, Eskimo czy Calisia.

Właściciele Polmleku i Lodów Koral wśród najbogatszych Polaków

Wśród debiutantów na liście pojawili się też Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski ze spółki Polmlek, która oprócz produkcji nabiału, produkuje też znane soki Fortuna.

Do setki powrócił Robert Kamiński, twórca Kamisu, a także rodzina Koralów. Słynni producenci lodów z Nowego Sącza zaliczyli ostatnio rekordowy wzrost sprzedaży dzięki Lodom Ekipy.

Żeby wejść do grona 100 najbogatszych Polaków "Wprost" trzeba dysponować w tym roku majątkiem o wartości co najmniej 511 mln zł.

(29.06.2022 za portalspozywczy.pl)