Sytuacja na rynku mleczarskim jest przyzwoita

08.08.2017

– Sytuację na rynku mleczarskim, zarówno światowym, jak i polskim, po I połowie 2017 roku można określić jako przyzwoitą. Ceny mleka w skupie ustabilizowały się na poziomie wyższym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o ok. 20%. To bardzo korzystna sytuacja dla producentów mleka. Po niełatwym okresie wahań rynkowych, łatwiej im uregulować zobowiązania, choć muszą pamiętać o zmienności rynku produktów mleczarskich – mówi Edmund Borawski, prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

Zdaniem prezesa, ceny wyrobów mleczarskich na rynkach światowych można również określić jako dość stabilne. Ta sytuacja wynika z wysokiej ceny tłuszczu mlecznego (masła, śmietanki, serów dojrzewających). Podobnie sytuacja ma się w SM Mlekpol.

– Popyt na nasze wyroby wciąż jest dość duży zarówno na rynku krajowym, który jest naszym priorytetem, jak również u odbiorców zagranicznych – dodaje Edmund Borawski.

Zmiany w sektorze mleczarskim w Polsce oraz jego dobrą kondycję widać na przykładzie wzrostu skupu w SM Mlekpol. Ten przetwórca z roku na rok zwiększa własną bazę skupową, a w obecnym roku przewidywany jest kolejny rekord pod względem ilości zakupionego surowca.

(08.08.2017 za portalspozywczy.pl/farmer.pl)