Polacy cenią zdrowie szansa dla żywności ekologicznej

Firma badawcza Nielsen opublikowała właśnie raport „Make it healthy”, z którego wynika, że zdrowie jest dla Polaków ważniejsze niż dla przeciętnego Europejczyka. W Polsce 28% ankietowanych deklaruje, że największą obawą jest dla nich ich stan zdrowia. W Europie natomiast wskaźnik ten wynosi 18%. W związku z tym zauważalny również jest wzrost znaczenia trendu związanego ze zdrową żywnością – zjawisko to cieszy ze względu na fakt, że 56% Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość.

Czytaj więcej

Mleczarnie skazane na e-handel

Produkty mleczarskie oferowane w internecie są standardem w sklepach sieci handlowych. Jednak mleczarnie, często prowadzące własne sklepy stacjonarne, nadal, poza nielicznymi wyjątkami, zaniedbują ten kanał sprzedaży.

Czytaj więcej

Inflacja vs. dochody

Polski przemysł, w tym mleczarski, boryka się z brakiem pracowników. Firmy starają się ich pozyskać różnymi sposobami. Efektem tego jest stały wzrost wynagrodzeń.

Czytaj więcej

Nowy silny gracz?

Powoli na polskie półki z nabiałem wchodzi nowy, silny gracz. Czy Valio stanie się problemem dla polskich mleczarń i odbierze im zauważalną część rynku?

Czytaj więcej

FRSiH: Mody żywnościowe trwają krótko

Podczas X Forum Rynku Spożywczego i Handlu odbyła się debata „Rynek wobec trendów kulinarnych i prozdrowotnych: od żywności zdrowej, funkcjonalnej, do superfoods”, podczas której rozmawiano m.in. o modach i oczekiwaniach konsumentów wobec żywności.

Czytaj więcej

Promocyjna klamra

Od wielu lat w kontekście promocji polskiej żywności za granicą mówi się o braku i potrzebie stworzenia polskiej marki parasolowej, która obejmowałaby całą eksportowaną żywność.

Czytaj więcej

Obraz zmieniającej się branży mleczarskiej

Od kilku lat serwis portalspożywczy.pl i pismo „Rynek Spożywczy” publikują opracowywany przez firmę Bisnode ranking firm mleczarskich działających w Polsce. Porównując kolejne edycje można zaobserwować jak zmienia się rynek i działające na nim firmy.

Czytaj więcej

Dobre opakowanie sprzedaje

Każdy produkt mleczarski musi zostać, w przeciwieństwie do np. owoców, warzyw czy wędlin, zapakowany. Konsument na półce sklepowej nie widzi mleka, jogurtu, sera czy maślanki, ale opakowanie, w którym te produkty się znajdują. Dostrzega butelkę, kubeczek czy karton. Tylko ich właściwe zaprojektowanie skłoni go do zakupu.

Czytaj więcej

Na WKG o szansach rozwoju Polski Wschodniej

W dniach 27-28 września br. w Białymstoku trwał Wschodni Kongres Gospodarczy. To już czwarta edycja tej imprezy. W tym roku skupiono się na szansach rozwoju całego regionu. Warto poświęcić temu wydarzeniu chwilę uwagi, gdyż województwo podlaskie jest niekwestionowaną stolicą polskiego mleczarstwa.

Czytaj więcej

Wolne niedziele tak czy nie

Od kilkunastu lat trwa w Polsce debata o wolnych niedzielach. Zwolennicy podkreślają świętość niedzieli i podają przykłady z innych krajów, gdzie sklepy są w niedziele pozamykane. Przeciwnicy wskazują straty jakie gospodarka poniesie na rezygnacji z dnia handlowego.

Czytaj więcej

Prawo wodne będzie obowiązywać już za 4 miesiące

Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 sierpnia ustawę o Prawie wodnym. Ma ona dostosować polskie prawo do unijnych przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW) i dyrektywy azotanowej. Mimo konieczności jego wprowadzenia, co wymusiła na Polsce Komisja Europejska, od początku budziło i nadal budzi wiele kontrowersji.

Czytaj więcej

Wypadki w pracy psują image firmy

Na początku sierpnia br. w jednej z hal zakładu firmy Hochland w Kaźmierzu uszkodził się zawór, w wyniku czego doszło do wycieku amoniaku. Wprawdzie nikt nie został poszkodowany, ale niebezpieczeństwo było znaczne.

Czytaj więcej

Twarożek tradycyjny

Polacy lubią produkty tradycyjne. Kochają tradycyjny twaróg, tradycyjne masło. Jest to szerszy trend, którego nieznajomość, bądź lekceważenie może kosztować.

Czytaj więcej

Mleczarnie muszą dopieścić e-sklepy

Rok 1991 uznaje się za początek internetu w Polsce. Jak ten wynalazek od tego czasu zmienił otaczający nas świat, nie trzeba nikogo przekonywać. Projekt, który powstał jako eksperyment naukowy i akademicki, obecnie stał się miejscem budowania relacji międzyludzkich i zarabiania pieniędzy. Handel internetowy rozwija się w zastraszającym tempie. Ten trend nie omija żywności, w tym produktów mleczarskich.

Czytaj więcej

Susza wymusza ubezpieczenia

Ubiegłoroczna susza spowodowała znaczne straty w polskim rolnictwie. Nie ominęły one także branży mleczarskiej. Remedium na problemy tego typu mogą być m.in. ubezpieczenia rolnicze.

Czytaj więcej

Brexit nie taki straszny

Po początkowych obawach, jakie wywołała informacja o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, teraz coraz więcej ekspertów i analityków wyraża opinię, że Brexit nie oznacza jednak końca świata.

Czytaj więcej

Letnie zagrożenie produkcji

Po długiej zimie, i chłodnej i spóźnionej wiośnie, lato rozpoczyna się upałami. Wraz gorącem do Polski wraca niebezpieczeństwo blackoutu czyli przerw w dostawach prądu. Dla firm mleczarskich jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko.

Czytaj więcej

Na EKG rozmawiano o eksporcie żywności

Europejski Kongres Gospodarczy to wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy od wydobycia węgla i obronności, przez politykę wodną i demograficzną do handlu zagranicznego i branży spożywczej. Mimo że nie było panelu poświęconego wyłącznie branży mleczarskiej, pojawiło się wiele wątków, które jej bezpośrednio dotyczą.

Czytaj więcej

Wymiana pokoleniowa na rynku ERP

Jak wynika z badań Ventana Research, 45% pytanych przedsiębiorstw chce w najbliższym czasie korzystać z bardziej wydajnych systemów ERP. Podobne nastroje panują na rodzimym rynku. Coraz więcej firm posiadających profesjonalne oprogramowanie wspierające zarządzanie podejmuje decyzję o jego wymianie. Dlaczego? Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać, że dotychczasowe systemy przestały być wydajne i nie są już w stanie zwiększyć ich mocy produkcyjnych oraz zrobić kolejnego kroku na drodze do Przemysłu 4.0.

Czytaj więcej

Gdzie leży granica opłacalności produkcji mleka?

Jak podał GUS, w marcu br. średnia cena mleka w Polsce wynosiła 1,31 zł za litr. W porównaniu do cen ubiegłorocznych, jest to cena rewelacyjna. Równocześnie media podały, że cena mleka w Niemczech pokrywa około 70% kosztów produkcji. Może warto się zastanowić gdzie leży granica opłacalności produkcji mleka.

Czytaj więcej

Techniki czarnego PR

Nie ustaje czarny PR mleka. Ten zdrowy produkt stale jest poddawany negatywnej kampanii. Niestety polska branża mleczarstwa nie potrafi, bądź nie chce, poradzić sobie z tym zjawiskiem.

Czytaj więcej

Ile polityki w gospodarce

Najważniejsze polskie organizacje mleczarskie w minionym tygodniu wystosowały list do ministra rolnictwa z prośbą o podjęcie działań w celu ustabilizowania sytuacji na rynku mleczarskim. To rodzi pytanie gdzie jest granica wolnego rynku i na ile gospodarka może być sterowana.

Czytaj więcej

Wrażenia z Food Show 2017

W dniach 16-18 marca br. w Katowicach odbyła się pierwsza edycja wydarzenia kulinarno-gastronomicznego Food Show. W imprezie udział wzięła znacząca liczba mleczarń i firm handlujących produktami mleczarskimi.

Czytaj więcej

Kadry dla mleczarstwa

Zarówno produkcja mleka, jak i jego przetwórstwo, to procesy coraz bardziej skomplikowane. Mleczarstwo wymaga coraz lepiej wykształconych ludzi, a o takich nie jest łatwo, szczególnie na obecnym rynku pracy.

Czytaj więcej

Jaka będzie przyszła WPR?

Podczas sympozjum na temat aktualnej sytuacji na rynku mleczarskim, które odbyło się 23 lutego br. w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, mówił o konsultacjach w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Owe konsultacje już ruszyły i wyłaniają się pewne kierunki i tendencje.

Czytaj więcej

Silni rosną inwestycjami

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm. Nasze przedsiębiorstwa zaczęły więcej inwestować, co przełoży się na ich większą siłę rynkową. Ten trend widoczny w całej gospodarce, znajduje odzwierciedlenie także w branży mleczarskiej.

Czytaj więcej

Idzie nowe pokolenie

Najważniejszym wydarzeniem, które wstrząsnęło branżą mleczarską, było odwołanie wieloletniego prezesa OSM Łowicz. Ale w ciągu minionego roku zmieniło się kilku prezesów.

Czytaj więcej

Świeża krew

Polskie firmy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników do prostych prac. Ratują się zatrudniając Ukraińców czy Białorusinów. Największa skala zjawiska jest obserwowana w budownictwie, logistyce i sadownictwie, ale występuje także w mleczarstwie.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo w sieci

Rośnie liczba zakładów i firm mleczarskich, które wdrażają systemy jakości jak IFS czy BRC. Jednym z aspektów tych systemów jest tzw. food defence, gdzie jest położony duży nacisk na cyberbezpieczeństwo. Ten obszar jest niestety w wielu mleczarniach bagatelizowany i pomijany.

Czytaj więcej

Czy będzie korekta?

Przez dwa lata systematycznie spadały ceny mleka i jego przetworów na rynkach zagranicznych. Teraz, po zaledwie sześciu miesiącach, ceny osiągnęły poziom sprzed początku kryzysu. Część branży obawia się, że tak szybki wzrost cen i osiągnięty już poziom, może zapowiadać korektę.

Czytaj więcej