Mleczne produkty nagrodzone na Forum Rynku Spożywczego i Handlu

W dniach 6-7 października br. w Warszawie w hotelu Sheraton odbyło się X jubileuszowe Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Podczas wieczornej gali Grupa PTWP SA, wydawca magazynu Rynek Spożywczy oraz serwisów portalspozywczy.pl i dlahandlu.pl, wspólnie z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji przyznała firmom z branży żywnościowej certyfikaty „Dobry produkt – wybór ekspertów 2017”.

W tym roku zostały nagrodzone tylko dwie firmy mleczarskie za swoje produkty.

W kategorii „Nowy produkt” certyfikat zdobyła m.in. linia ekologicznych produktów BIO: ser Kaszkawał bez GMO, jogurt naturalny bez GMO, kefir naturalny bez GMO, grupy Mlekovita. Certyfikat odebrał Stanisław Duch, dyrektor zakładu Mlekovita w Baranowie, który powiedział, że klient poszukuje produktów naturalnych z zakładów i gospodarstw ekologicznych. – Mlekovita ma takie zakłady. Dokładnie przyglądamy się potrzebom konsumentów i sytuacji na rynku. Jestem przekonany, że nadal będziemy gotowi spełniać te potrzeby. W imieniu prezesa Sapińskiego dziękuję za nagrodę – powiedział Stanisław Duch.

Z kolei nagrodę w kategorii „Produkt Wysokiej Jakości” otrzymał również Ser Bursztyn, Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. Wyróżnienie odebrał Edward Bajko, prezes zarządu. – Ser Bursztyn jest tego wart. Spomlek to dobra, polska firma – podkreślił prezes Bajko.

Wartą odnotowania jest także nagroda w kategorii „Lider Rynku Spożywczego”, którą otrzymała firma Grycan Lody od Pokoleń. Została doceniona za zbudowanie w ciągu 13 lat największej w Europie rodzinnej sieci lodziarnio-kawiarni, zdobycie pozycji lidera rynku lodów familijnych w Polsce, a także wejście ze swoimi produktami w rynek lodów impulsowych. Nagrodę odebrał Marcin Snopkowski, dyrektor generalny.

Nagrody wręczyli: Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP, Edyta Kochlewska, redaktor naczelna serwisu dlahandlu.pl i redaktor naczelna Rynku Spożywczego oraz Paulina Mroziak, redaktor prowadząca serwis portalspozywczy.pl. Galę poprowadziła Daria Ładocha.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku nagrodę w kategorii „Innowator Rynku Spożywczego” otrzymała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica za wyprzedzające spojrzenie na rynek i rozwój dzięki elastycznemu dopasowywaniu do zmieniających się potrzeb klientów. Spółdzielnia OSM Piątnica jako pierwsza wprowadziła na rynek produkty oznaczone „bez GMO”. Certyfikat w kategorii „Produkt tradycyjny i regionalny” Maślanka nadwiślańska luksusowa produkowana przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Opolu Lubelskim.

(fot. portalspozywczy.pl)