60 edycja Orłów Agrobiznesu

11 grudnia 2017 roku w Sali Konwaliowej hotelu Gromada-Centrum odbyła się uroczystość wręczenia nagród: Orzeł Agrobiznesu 2017, Promotor Orłów Agrobiznesu i przedłużenie licencji Orzeł Agrobiznesu. Była to już 60, i na razie ostatnia, edycja nagrody Orzeł Agrobiznesu.

W uroczystości udział wzięli: Elżbieta i Włodzimierz Syzdek – właściciele Agencji EMS, Ewa Kierzkowska – honorowy patron nagrody Orzeł Agrobiznesu w latach 2009-2011, Joanna Rawik – jedna z największych polskich artystek estradowych i patron artystyczny konkursu.

Laureatami nagrody byli: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie i firma „Pychota” Przemysław Sznajdrowski. Przedłużenie licencji na używanie znaku otrzymali: Bank Spółdzielczy w Kolnie, Bank Spółdzielczy w Ślesinie, Kupiecko-Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” w Malborku, Malwa-Tea – Wojciech Fabisiak, Pobiedzisko-Gosliński Bank Spółdzielczy, Ziemar Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim.

Organizatorzy z okazji 60 edycji Konkursu wręczyli też uroczyste podziękowania. Otrzymali je: Ewa Kierzkowska – wicemarszałek Sejmu w latach 2009-2011, honorowa patronka Orłów Agrobiznesu za aktywne wspieranie idei Konkursu i aktywny udział w wielu kolejnych edycjach, Anna Chachulska – redaktor naczelna Nowego Przeglądu Mleczarskiego, za aktywne wspieranie idei Konkursu.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Nagroda Agencji Promocyjno-Wydawniczej EMS dla firmy z branży rolno-spożywczej i jej otoczenia, firmy handlowej i banku wspierającego agrobiznes za sukces rynkowy.

Orzeł Agrobiznesu przyznawany był od grudnia 2001 roku firmom z branży rolno-spożywczej i jej otoczenia (maszyny, urządzenia, usługi dla agrobiznesu, opakowania, dodatki do żywności, gospodarstwa rolne itp.) firmom handlowym, placówkom gastronomicznym oraz bankom działającym na rzecz agrobiznesu za sukces rynkowy. Pierwszym laureatem była Średzka Spółdzielnia Mleczarska „Jana”. W każdej edycji wręczano maksimum 10 nagród starannie wybranym firmom i bankom, które wcześniej uzyskały nominację do nagrody na podstawie rekomendacji m.in. samorządów lokalnych. W sumie wręczono 414 statuetek Orłów Agrobiznesu w 59 edycjach i 37 Orłów Agrobiznesu Grand Prix. Od grudnia 2013 wprowadzony został trzeci stopień nagrody – Orzeł Agrobiznesu Super Grand Prix za wybitne osiągnięcia rynkowe. Wręczono siedem nowych statuetek. Nowej nagrodzie towarzyszył Koryfeusz Orłów Agrobiznesu – nagroda dla szefów firm i banków – zdobywców Orła Agrobiznesu Super Grand Prix. Wszystkie statuetki Orłów zaprojektował i wykonał Andrzej Laskus – współwłaściciel firmy „Laskus” z Karczewa koło Warszawy.

Przewodniczącym Kapituły Nagrody Orzeł Agrobiznesu jest Franciszek J. Stefaniak, poseł na Sejm RP. Honorowymi patronami Orłów Agrobiznesu byli wicemarszałkowie Sejmu RP z PSL: Franciszek J. Stefaniuk, Jarosław Kalinowski, Ewa Kierzkowska i Eugeniusz Grzeszczak. Honorowym wiceprzewodniczącym Kapituły jest europoseł Jarosław Kalinowski.