XIX Smaki Regionów 2019

W dniach 28-30 września 2019, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyły się Targi Smaki Regionów. Jest to wydarzenie, które zrodziło się z potrzeby promowania produktów lokalnych z oznaczeniami geograficznymi oraz tych, które stanowią kulinarne dziedzictwo naszego kraju. Organizatorem Targów są Grupa MTP oraz Związek Województw RP.

Targi otworzyli: Przemysław Trawa – prezes MTP i Marek Woźniak – marszałek województwa wielkopolskiego oraz wiceprezes Związku Województw RP.

Podczas oficjalnego otwarcia Targów Smaki Regionów Kapituła Konkursowa spośród 56 zgłoszeń przyznała 20 Złotych Medali MTP i trzy wyróżnienia.

Idea konkursu skupia się na promocji regionalnych produktów, które produkowane są w sposób naturalny i tradycyjny. Cechuje je prosty skład oraz niepowtarzalny smak.

Wśród nagrodzonych Złotym Medalem MTP znaleźli się też przetwórcy mleka:

 • Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców w Strzałkowie za Jogurt Śmietankowy Wiejski,
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Wrześni za Serek Śmietankowy Ręcznie Wyrabiany.

W oficjalnym otwarciu Targów Smaki Regionów, podczas którego wręczono Perły laureatom XIX edycji ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, udział wzięli m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi – Jan Krzysztof Ardanowski, minister przedsiębiorczości i technologii – Jadwigi Emilewicz oraz Halina Szymańska – szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

– To wielkie święto polskiej żywności regionalnej, lokalnej, wytwarzanej na podstawie tradycyjnych receptur, które zapewniają ich niepowtarzalny smak i aromat – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

– Polska, poprzez swoją historię, ma również bogate dziedzictwo kulinarne. Specyfika poszczególnych regionów, wielokulturowość i mniejszości narodowe, ukształtowały przez wieki naszą kuchnię pełną smaków i aromatów – dodał minister Ardanowski.

– Polacy nie mają dziś wątpliwości, że żywność polska jest najwyższej jakości i najchętniej ją wybierają i kupują. A zatem to z całą pewnością jest nasze ogromne wyzwanie na najbliższe lata, abyśmy z tej żywności, z tego co my sami już lubimy, utworzyli jeden z naszych ważniejszych produktów flagowych, produktów eksportowych, które będziemy znać nie tylko my sami, ale z których będziemy znani co najmniej w Europie, jeśli nie dalej i poza nią – podkreśliła. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Halina Szymańska – szefowa Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła dwa grawertony od Prezydenta RP, a otrzymali je: Szczepan Gawor – produkcja wędlin Jakość Tradycja i Zespół Szkół nr 6 ze Szczecina.

Wśród laureatów Nagrody „PERŁA 2019” – produkty i potrawy regionalne znaleźli się też przetwórcy mleka:

 • województwo dolnośląskie – Ser podpuszczkowy dojrzewający tylżycki – Ślubowskie Sery Igor Pietrzyk;
 • województwo kujawsko-pomorskie: Ser Pielgrzym – Janusz Adamczyk Sery Adamczyk;
 • województwo lubelskie: Maślanka naturalna – OSM Bychawa i Zsiadłe mleko – OSM Krasnystaw;
 • województwo lubuskie: Ser podpuszczkowy dojrzewający – gospodarstwo ekologiczne Agatka;
 • województwo opolskie: Masło extra z Olesna – OSM Olesno;
 • województwo podkarpackie: Ser biały w beczce – Bożena Wisła Bukowiec i Ser wólczan z kozieradką – Leda Ser Leszek Jakimowicz Wólka Krowicka;
 • województwo pomorskie – Ser werderkase – Mleczarnia Skarszewy sp. z o.o., Mleko regionalne „Blisko od krowy 3.2%” – OSM Nowy Dwór Gdański;
 • województwo śląskie: Masło krzepickie – OSM w Krzepicach;
 • województwo warmińsko-mazurskie: Ser pełnotłusty gouda olecka – OSM w Olecku;
 • województwo wielkopolskie: Gzik wrzesiński – SM Września.

Po raz pierwszy wręczono też nagrody „MLECZNA PERŁA” – czyli w konkursie na najlepszy produkt mleczny, którego organizatorem jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Konkurs finansowany jest ze środków Funduszu Promocji Mleka w ramach projektu „POLSKIE MLEKO GWARANCJĄ JAKOŚCI I SMAKU”. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych produktów mlecznych spośród produktów posiadających znak „Jakość Tradycja”: maseł, twarogów, serów innych (żółtych, pleśniowych), napojów mlecznych (kefir, jogurt, zsiadłe mleko) lub śmietany.

Konkurs był przeznaczony dla wytwórcy produktów mlecznych o różnym statusie prawnym i organizacyjnym – to były spółdzielnie mleczarskie, spółki o różnym statusie, wytwórcy prywatni, grupy producenckie itp.

Kategoria „Masła” – Masło Tradycyjne z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Międzyborzu (woj. dolnośląskie);

Kategoria „Twarogi” – Twaróg Śmietankowy ze Strzałkowa ze Spółdzielni Udziałowców ze Strzałkowa (woj. wielkopolskie);

Kategoria „Sery inne” – Kamiennogórski Ser Pleśniowy ze Spółdzielni Mleczarskiej KaMos w Kamiennej Górze (woj. dolnośląskie);

Kategoria „Napoje mleczne” – Jogurt Naturalny Klimeko z Klimeko Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa (woj. łódzkie).

Wyróżnienia otrzymali:

 • Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu za Masło Ekstra z Wielunia (woj. łódzkie);
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu za Masło Łowickie Ekstra (woj. łódzkie);
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie za Twaróg Półtłusty z Głuchowa (woj. łódzkie);
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach za Twaróg tradycyjny Tłusty (woj. mazowieckie);
 • Spółdzielnia Mleczarska Spomlek Oddział w Chojnicach za Ser Żółty Salami (woj. pomorskie);
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu za Kefir Łowicki.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Konkurs o Medal Targów Smaki Regionów to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie producentom lokalnej i tradycyjnej żywności. Na targach Smaki Regionów znaleźć można produkty przygotowywane w oparciu o dawne receptury, produkowane tradycyjnymi metodami, w oparciu o poszanowanie lokalnych zwyczajów i wartości.

W tegorocznej edycji targów udział wzięli m.in.: Mateusz Gessler – kucharz, restaurator, Ola Nguyen – zwyciężczyni MasterChef 2018 oraz Tadeusz Muller – prowadzący program w TVN Style „Z gruntu zdrowo”.

Targi Smaki Regionów to wydarzenie, które zrodziło się z potrzeby promocji produktów lokalnych z oznaczeniami geograficznymi oraz tych, które stanowią kulinarne dziedzictwo naszego kraju. To właśnie na nim prezentowane są kulinarne rarytasy z niemalże każdego zakątka naszego kraju: gzik i oscypki, kaszanka po kaszubsku i krupniok śląski, miody z rejonu Dolnej Wisły czy pstrągi z najczystszych warmińskich jezior. Targi co roku przyciągają do Poznania kilkadziesiąt tysięcy smakoszy. Tu dawne przepisy odkrywane są na nowo. Tu można też kupić żywność ekologiczną, bez konserwantów i innych zbędnych chemicznych dodatków, przygotowane często przez małe rodzinne manufaktury, które pracują na produktach dostarczanych przez lokalnych rolników.