"Widzimy się na ..." zachęca SERTOP

W 2022 roku firma SERTOP – producent wyśmienitych serków topionych i smażonych – wprowadziła do swojej oferty handlowej nie tylko nowe sery topione w plastrach (Tost, z szynką oraz Gouda bez laktozy), ale także nowy format serków – bloczki 90 g.

Czytaj więcej

(Nie)oczywiste przyczyny rosnących kosztów życia w Polsce

Celem niniejszego raportu jest analiza wpływu wybranych aspektów polityki gospodarczej na koszty życia w Polsce. W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych opracowań, przedstawiona tutaj analiza nie koncentruje się na wskazaniu wysokości i różnic w poziomie podatków, które w oczywisty sposób determinują koszty utrzymania gospodarstw domowych. Nikt rozsądny nie kwestionuje tego, że wysokie obciążenia zwiększają koszty życia, ponieważ zmniejszają dochody do dyspozycji lub podnoszą ceny kupowanych dóbr. Z perspektywy przeciętnego gospodarstwa domowego, wysokie podatki zmniejszają siłę nabywczą osiąganych dochodów. Ich redukcja wydaje się zatem naturalnym sposobem na to, aby obniżyć relatywne koszty życia. Problem w tym, że biorąc pod uwagę wysokości wydatków publicznych, w większości krajów przestrzeń do obniżenia podatków jest bardzo silnie ograniczona. Zresztą dyskusja o wysokości podatków w oderwaniu od wysokości wydatków państwa nie ma sensu. Dzieje się tak dlatego, że znaczące i trwałe obniżenie obciążeń podatkowych wymaga redukcji wielkości wydatków. W przeciwnym razie, prowadzi to do wzrostu deficytu i narastania długu publicznego. W niniejszym raporcie pokazujemy, że zły stan finansów publicznych znacząco podwyższa koszty życia, a skala tego wzrostu jest silnie zróżnicowana pomiędzy gospodarstwami domowymi o różnych charakterystykach. Wzrost wydatków publicznych, a na pewno wzrost wydatków socjalnych, jest przez polityków niemal zawsze uzasadniany potrzebą zwiększenia dochodów wybranej grupy beneficjentów, czyli redukcji ich relatywnych kosztów życia. W praktyce jednak takie polityczne prezenty, o ile nie mają zapewnionego odpowiedniego finansowania, prowadzą nie do obniżenia kosztów życia, ale do ich wzrostu. Społeczna świadomość tego, że deficyt finansów publicznych, wynikający ze wzrostu wydatków państwa, podnosi koszty życia, jest mocno ograniczona. Tymczasem, im większe będzie zrozumienie i wiedza wyborców o tym, że zdrowe finanse publiczne są źródłem dobrobytu i spadku relatywnych kosztów życia, tym trudniej będzie politykom przedstawiać nowe wydatki socjalne jako autentyczny prezent dla społeczeństwa. Politycy uwielbiają mówić o tym, kto skorzysta na ich decyzjach, ale wolą milczeć o tym, kto za nie płaci.

Czytaj więcej

Myślisz, że już wszyscy przerzucili się na zakupy online? Statystyki z Black Friday będą zaskoczeniem

Za nami Black Friday. Mimo że nastroje konsumenckie są w dzisiejszej sytuacji gospodarczej dalekie od pozytywnych, tydzień listopadowych obniżek był dla branży retail bardzo dobry. W miniony weekend Manufakturę w Łodzi odwiedziło ponad 150 tysięcy osób. Piątkowa frekwencja wyniosła o 8% więcej niż w Black Friday w 2021 roku, udowadniając tym samym, że handel stacjonarny nadal ma się dobrze.

Czytaj więcej

Polacy chodzą po piwo głównie do dyskontów. Chcą za nie płacić nie więcej niż 5

Z najnowszych badań konsumenckich wynika, że Polacy najczęściej kupują piwo w dyskontach. W następnej kolejności wybierają małe sklepy sieciowe oraz placówki wielkopowierzchniowe. Natomiast do rezygnacji z zakupu tego napoju skłania ich przede wszystkim cena, na co wskazuje dwóch na trzech ankietowanych. Przeszło połowa badanych jest również w stanie zapłacić za piwo do 5 złotych. Z kolei uwzględniając objętość, zdecydowana większość pytanych osób najczęściej kupuje półlitrowe opakowanie.

Czytaj więcej

Europejski rynek mleka

02.12.2022

W dniu 17 listopada 2022 roku odbyło się posiedzenie Grupy Ekspertów – Produkty zwierzęce, podczas którego omawiano aktualną sytuację na europejskim rynku mleka.

Czytaj więcej

40 lat Duszpasterstwa Rolników

02.12.2022

– To, że rolnicy zachowali swoje indywidualne gospodarstwa, że wychowali następne pokolenia o wielkim poczuciu tożsamości i dumy narodowej oraz niezależności i poszanowaniu wartości chrześcijańskich miało ogromny wpływ na (…) późniejsze odzyskanie wolności – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji z okazji 40. Jubileuszu Duszpasterstwa Rolników.

Czytaj więcej

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm. Sytuacja gospodarcza może ten proces przyspieszyć

02.12.2022

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.

Czytaj więcej

Jak zmienia się wartość koszyka zakupowego?

01.12.2022

Inflacja, wzrost cen energii oraz zaburzone łańcuchy dostaw wpływają na koszty produkcji w branży dóbr szybkozbywalnych (FMCG). W świetle wszechobecnych wzrostów cen, obserwujemy zmianę nawyków zakupowych i podział konsumentów na dwa obozy: tych wydających mniej, kupując zamienniki droższych marek w większych ilościach oraz tych, którzy są skłonni wydać więcej kupując rzadziej produkty markowe.

Czytaj więcej

Biedronka będzie bardziej zielona. "Oświetlenie wyłączone poza godzinami pracy sklepu i towarowania"

01.12.2022

Centra dystrybucyjne i sklepy sieci Biedronka będą korzystały z czystych, ekologicznych źródeł zasilania prądem. 15-letnia umowa ze szwajcarską firmą GoldenPeaks Capital ma pozwolić Biedronce zapewnić dostęp do czystych i zielonych źródeł energii oraz wzmocnić realizację celów redukcji emisji, jednocześnie optymalizując koszty energii - informuje sieć.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy stawiają na rozwój kompetencji. Mimo niepewnej sytuacji rynkowej inwestycje w pracowników wśród ich priorytetów

01.12.2022

– W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości kompetencje i szeroko pojęta wiedza są dla firm aktywem równie ważnym jak posiadane przez nie środki finansowe mówi Sławomir Biedermann z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak wskazują badania PARP, firmy nie rezygnują z inwestycji w kapitał ludzki nawet mimo trudnej sytuacji rynkowej. Chętnie jednak korzystają z bezpłatnych kursów i szkoleń, najlepiej w formie online. Akademia PARP oferuje na swojej platformie e-learningowej 60 takich kursów, które cieszą się rosnącą popularnością. Co tydzień przybywa około tysiąca nowych kursantów.

Czytaj więcej

Polacy na karuzeli przepisów podatkowych. W przyszłorocznych deklaracjach po raz pierwszy w pełni ocenią skutki Polskiego Ładu

01.12.2022

W 2022 roku pojawiło się wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Przepisy zmieniały się kilkukrotnie w ciągu roku, więc część podatników może się czuć zagubiona, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w przyszłorocznych deklaracjach. Polacy po raz pierwszy odczują w nich skutki Polskiego Ładu. Przygotowując się do rozliczenia PIT-37, który będziemy składali w 2023 roku, sprawdźmy przede wszystkim, czy nasz pracodawca prawidłowo odprowadzał zaliczki na podatek oraz z jakich ulg wprowadzonych w Polskim Ładzie możemy skorzystać – radzi Marcin Otręba, ekspert podatkowy z wrocławskiej WSB.

Czytaj więcej

Rok 2022 przyniósł niespodziewane wyzwania, ale i sukcesy – SM Mlekpol podsumowuje kolejny rok działalności

Pierwsze półrocze 2022 roku było niezwykle wymagające dla całej branży FMCG. Gdy ustały ograniczenia gospodarcze związane z pandemią, w Ukrainie wybuchła wojna, która tylko pogłębiła trudności. W jej obliczu – na producentach żywności, w tym również na SM Mlekpol, jako liderze rynku mleczarskiego, spoczęła szczególna odpowiedzialność za zapewnienie polskim konsumentom bezpieczeństwa żywnościowego.

Czytaj więcej

Jak uzupełniać wapń w diecie dziecka?

1000 mg – tyle wapnia dziennie potrzebuje przedszkolak, aby jego organizm prawidłowo się rozwijał. Nie zawsze jednak dieta jest na tyle zbilansowana, by było to w pełni możliwe. Jak zatem zatroszczyć się o prawidłową podaż tego pierwiastka? W ramach kampanii „Mamy kota na punkcie mleka” przyglądamy się najpopularniejszym sposobom na uzupełnianie wapnia w diecie.

Czytaj więcej

Produkty mleczne mogą zapobiegać wielu chorobom

Pomogą zwiększyć odporność, zapobiegać infekcjom – powszechnie znane jest działanie probiotyczne jogurtów, kefirów czy maślanek. Ale produkty mleczne odgrywają również bardzo ważną rolę w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób – zwłaszcza cywilizacyjnych. Dlatego warto sięgać codziennie po wysokiej jakości mleko, jogurty, kefiry wyprodukowane w polskich mleczarniach i spożywać je w zalecanych ilościach.

Czytaj więcej

Kaufland dołączył do Konfederacji Lewiatan

Kaufland jako jedna z największych sieci handlowych w Polsce od początku swojej działalności stawia na dialog i budowanie partnerskich relacji z otoczeniem. Chcąc jeszcze bardziej angażować się na rzecz stabilnego wzrostu gospodarczego i rozwoju kapitału społecznego, sieć dołączyła do grona przedsiębiorstw zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Auchan na Święta - zrównoważona oferta dla najmłodszych z troską o środowisko

W okresie przedświątecznym Auchan Retail Polska z myślą o klientach poszukujących upominków na Mikołajki i pod choinkę, oferuje szeroką gamę zabawek. W ofercie przygotowanej z troską o środowisko znajdują się zabawki drewniane z certyfikatem FSC wyprodukowane z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, zgodnie z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej, pluszaki z materiału pochodzącego z recyklingu butelek pet, a także kreatywne, stymulujące rozwój, zabawki Montessori.

Czytaj więcej

Zmiana nawyków konsumenckich i inflacja wpływa na ruch w fast foodach. Sieci z dwucyfrowymi spadkami

Według analizy ruchu konsumenckiego, w ciągu roku liczba wizyt w restauracjach typu fast food zwiększyła się w jednej z czterech badanych sieci. Wzrost ten wyniósł 1,5%, a najdotkliwszy spadek przekroczył 21%. Patrząc na dane dotyczące liczby unikalnych klientów, widać, że dwóch rynkowych graczy jest na minusie. Natomiast najlepszy z dodatnich wyników w tym zakresie przekroczył 15%. Największe udziały w łącznym ruchu w badanych sieciach ma McDonald's, choć stracił w porównaniu z ub.r. To również lider zestawienia Market Penetration Index, ale i tu poszło mu gorzej niż wcześniej. Z danych wiemy też, w których województwach najbardziej zmieniła się sytuacja z wizytami w lokalach poszczególnych sieci.

Czytaj więcej

Eksperci studzą emocje w głośnej sprawie WIBOR-u. Przełom jest, ale to jeszcze o niczym nie przesądza

Według części prawników, niedawne postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach może być przełomowe w kwestii kredytów złotowych. Wprawdzie jeszcze nie przesądza o ostatecznym wyroku, ale kredytobiorca ma płacić raty wyliczone bez WIBOR-u. I tak będzie przynajmniej przez okres trwania procesu. Mówi się również, że ten przypadek będzie wzbudzał spore zainteresowanie stron i może mieć podobny przebieg do typowej sprawy frankowowej. Pojawiają się także opinie, że wiele tego typu umów kredytowych może mieć wady. Jednak zdaniem ekspertów, na lawinę pozwów złotówkowiczów trzeba będzie długo poczekać. Do tego znawcy tematu dodają, że banki mogą zacząć chętniej zawierać ugody, żeby nie powtórzył się taki scenariusz jak z frankowiczami. Oczywiście czas pokaże, jak będzie to wyglądało w praktyce. Jedno jest jednak pewne, że instytucje bankowe muszą przygotować się na podejście do tego tematu, żeby nie powtórzyć błędów z kredytami walutowymi.

Czytaj więcej

"Coś wyjątkowego" od Green Caffè Nero - Mikołajki, zimowy spacer z przewodnikiem oraz świąteczna oferta

Powoli wchodzimy w wyjątkowy, świąteczny czas. Green Caffè Nero zamierza wypełnić go atrakcjami skierowanymi zarówno do dorosłych bywalców jak i do najmłodszych. W niedzielę 4 grudnia zaprasza do udziału w zimowym spacerze pt. „Warszawskie święta – tradycje i historie” w ramach cyklu „Z kawą po Warszawie”. Tego samego dnia wybrane lokale Green Caffè Nero w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu zorganizują Mikołajki dla najmłodszych. W kawiarniach można już zamawiać firmowe ciasta na świąteczny stół oraz próbować premierowych, sezonowych produktów z oferty. Nastrojowa atmosfera i dekoracje, okolicznościowe kubeczki na wynos, świąteczne wydarzenia oraz przede wszystkim dopracowana w każdym szczególe oferta jedzenia i kawy razem tworzą „coś wyjątkowego”.

Czytaj więcej

CHEP laureatem nagrody EKO FIRMA 2022

CHEP od wielu lat przykłada ogromną uwagę do aspektów środowiskowych i celów zrównoważonego rozwoju, co potwierdza wiele międzynarodowych nagród w tej dziedzinie. Teraz do listy swoich wyróżnień dokłada tytuł „EKO FIRMA” przyznawany przez Forum Biznesu.

Czytaj więcej

"Praska Ślizgawka" coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser zaprasza miłośników piruetów do wspólnej zabawy

Już od 1 grudnia na ogólnodostępnym Placu Konesera otwarta będzie „Praska Ślizgawka”. Klimatyczne lodowisko to nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny czy przyjaciół, ale także doskonała zabawa w przystępnej cenie. Klienci Centrum Praskiego Koneser – podobnie jak w ubiegłym roku – po spełnieniu określonych warunków skorzystają z atrakcji bezpłatnie. Tegorocznym partnerem lodowiska jest PepsiCo Polska.

Czytaj więcej

VII Forum Rolników i Agrobiznesu - o bieżących wyzwaniach w rolnictwie

29.11.2022

Tegoroczna edycja Forum przebiegała pod hasłem: „Rolnictwo pozostaje pod presją skutków wojny w Ukrainie, zmian klimatycznych i "zielonej" polityki – jak rolnicy w Polsce i Europie mają zarządzać produkcją dla utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego i przyszłości gospodarstw?” W wydarzeniu, które odbyło się w Poznaniu, wzięli udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Czytaj więcej

Powstanie pierwsza w Polsce biogazownia produkująca biometan

29.11.2022

W Brodach Poznańskich w Wielkopolsce powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Przedsięwzięcie było tematem konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Czytaj więcej

Polskie firmy szukają nowych korytarzy transportowych do Chin. Nasz bilans handlowy z Państwem Środka pogorszył się z powodu COVID-u i wojny

29.11.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę i sojusz Białorusi z agresorem skomplikowały i tak utrudnioną przez COVID-owe przerwy w łańcuchach dostaw wymianę handlową Polski z Chinami. Spada głównie eksport z Polski do Państwa Środka. Import rośnie, ponieważ realizowany jest poprzez globalne połączenia oraz Nowy Jedwabny Szlak. 32% importu z Chin dzisiaj ma charakter zaopatrzeniowy. Wiele polskich firm nie tylko wykorzystuje chińskie elementy, podzespoły, komponenty, ale także dystrybuuje je na całą UE. Stąd nastawialiśmy się, i słusznie, wykorzystując logistyczne powiązania z kolejowym Jedwabnym Szlakiem, na to, że będziemy swoistym hubem mówi Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. Zdaniem eksperta potrzebna jest jednak większa aktywność po stronie polskiej, nie tylko w zakresie transportu.

Czytaj więcej

Wsparcie na zieloną energię w gospodarstwie rolnym z PROW 2014-2020

28.11.2022

W ramach zmian w PROW 2014–2020, które Komisja Europejska zatwierdziła 3 października 2022 r., będzie m.in. realizowany nowy obszar F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. Oznacza to, że będzie można uzyskać wsparcie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym.

Czytaj więcej