Razem smaczniej! - ruszyła jesienna odsłona kampanii Dipów śmietanowych od Mlekpolu

Gotujesz – dipujesz – smakujesz! Druga w tym roku odsłona kampanii Dipów śmietanowych typu crème fraiche marki Mlekpol zaprasza nas do świata rozgrzewających potraw i przekąsek na długie jesienne wieczory. Sezonowe składniki, oryginalne połączenia produktów i wyjątkowe efekty przy niedużym nakładzie pracy – gotowanie z dipami to gwarancja sukcesu i mnóstwo kreatywnych możliwości.

Czytaj więcej

VIII Święto Sera i nagrody dla SM Mlekpol

Produkty od Mlekpolu zdobyły nagrody rektora UWM w Olsztynie oraz nagrody konsumentów w ramach rywalizacji podczas VIII Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. „Serowym Królem" został okrzyknięty Złoty Mazur. Spółdzielna otrzymała także puchar Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy. Impreza odbyła się w dniach 16–17 września 2023 r. w Olsztynie – na terenie kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Czytaj więcej

Finał Milko Mazury MTB już za nami

Dziewięć emocjonujących etapów, kilkuset uczestników, blisko 150 tys. kibiców – wyścigi kolarskie Milko Mazury MTB rozstrzygnięte! W niedzielę 17 września w Lidzbarku Warmińskim oficjalnie zakończył się ósmy sezon sportowej imprezy, której sponsorem tytularnym jest Milko, a sponsorem strategicznym Łaciate Junior – marki należące do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

Czytaj więcej

Śmietana w świetle zdrowego żywienia - rodzaje, właściwości i sposoby użycia

Śmietana od dawna cieszy się popularnością w świecie kulinarnym, nadając potrawom kremową konsystencję oraz bogaty smak. W kontekście współczesnych trendów zdrowego odżywiania często zadajemy sobie pytanie, czy śmietana może mieć miejsce w naszych dietach? Odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko podejdziemy do niej w sposób świadomy i zrównoważony. W tym artykule przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom śmietany, jej właściwościom oraz sposobom, w jakie możemy ją wprowadzić do zdrowej kuchni.

Czytaj więcej

Kaufland świętuje zdobycie Złotego Lauru Klienta 2023 w kolejnej odsłonie kampanii marketingowej

Kaufland zdobył Złoty Laur Klienta 2023 za najwyższą jakość i świeżość produktów w aż trzech kategoriach: owoce i warzywa, produkty z lady oraz pieczywo. Nagroda jest jednym z elementów drugiej odsłony kampanii marketingowej realizowanej pod hasłem „Gdzie przebojową świeżość mam”, w której sieć podkreśla istotę oferowania klientom wysokojakościowych produktów.

Czytaj więcej

Królewski LUZ BLUZ! Trwa loteria firmy Wawel

18 września wystartowała loteria słodyczy sprzedawanych na wagę marki Wawel, pod hasłem „Królewski LUZ BLUZ”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy kupić minimum 200 g dowolnych słodkości z Wawelu na wagę i zarejestrować dowód zakupu na stronie www.loteriawawel.pl. Co godzinę do wygrania designerska bluza, a raz w tygodniu zestaw słodyczy! Loteria potrwa do 29 października br.

Czytaj więcej

Comarch największym polskim dostawcą systemów ERP

Comarch potwierdził pozycję największego krajowego dostawcy oprogramowania ERP, a jego udział w rynku stale się umacnia, zwłaszcza w porównaniu z globalnymi graczami. W raporcie IDC „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares” firma zajęła drugie miejsce wśród dostawców systemów ERP, a pierwsze wśród polskich producentów. Comarch posiada obecnie blisko 24% rynku, generując przychody na poziomie 75,84 mln USD. Spółka utrzymała również pozycję lidera w segmencie małych firm, zdobywając 52,4% rynku.

Czytaj więcej

Comarch największym polskim dostawcą systemów ERP

Comarch potwierdził pozycję największego krajowego dostawcy oprogramowania ERP, a jego udział w rynku stale się umacnia, zwłaszcza w porównaniu z globalnymi graczami. W raporcie IDC „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares” firma zajęła drugie miejsce wśród dostawców systemów ERP, a pierwsze wśród polskich producentów. Comarch posiada obecnie blisko 24% rynku, generując przychody na poziomie 75,84 mln USD. Spółka utrzymała również pozycję lidera w segmencie małych firm, zdobywając 52,4% rynku.

Czytaj więcej

Jakość w trosce o zdrowie. Weryfikacja składu suplementów diety przed zakupem

Suplementy diety to produkty spożywcze, które nie są lekami. Można dostać je bez recepty, co sprawia, że cieszą się sporym zainteresowaniem. Warto jednak przyjmować je w sposób świadomy i odpowiedzialny. Ważne, aby przed zastosowaniem, zapoznać się z ulotką, a nawet skonsultować z dedykowanym specjalistą, który jest w stanie zweryfikować bezpieczeństwo przyjmowania danego suplementu, określić dawkowanie oraz udzielić informacji o wpływie produktu na organizm.

Czytaj więcej

Chemia gospodarcza nowym "liderem wzrostów cen" w sklepach. Tłuszcze i artykuły sypkie wyraźnie "odpuściły"

Polacy wciąż nie mogą liczyć na tańsze zakupy. Co prawda kolejny raz z rzędu spada dynamika wzrostu cen, ale to nie oznacza, że w sklepach jest taniej. Jak wynika z najnowszej analizy blisko 80 tys. cen detalicznych, w sierpniu zakupy zdrożały średnio o 12,4% rdr. Dla porównania, miesiąc wcześniej ten wskaźnik wyniósł 15,5%, a w czerwcu – 18,1% rdr. Ostatnio spośród siedemnastu kategorii uwzględnionych w raporcie największy wzrost cen odnotowała chemia gospodarcza, bo o ponad 26% rdr. Na podium znalazły się też dodatki spożywcze i warzywa, które podrożały odpowiednio o przeszło 24% i 21% rdr. W pierwszej piątce widać też art. dla dzieci i pieczywo. Natomiast potaniały produkty tłuszczowe – o ponad 24%, a także art. sypkie – o blisko 8%.

Czytaj więcej

Zakupy podczas porannej toalety, czyli jak kupują dziś młodzi

Wstałeś rano i okazało się, że Twoje ulubione kosmetyki są na wyczerpaniu? A może przygotowujesz właśnie kolację dla znajomych, ale niestety zapomniałeś o zakupie kilku kluczowych produktów? Koleżanka wpada na szybko z wizytą, ale skończyła się kawa? Jesteś w sklepie stacjonarnym i bez namysłu wybierasz kasę samoobsługową? Przeglądasz Instagrama i wpadł Ci w oczy produkt, obok którego nie możesz przejść obojętnie? Każdy z nas zapewne może się utożsamić z przynajmniej jednym przykładem. Świat zakupów się zmienia, a marki muszą się z tym pogodzić.

Czytaj więcej

Blisko 50% Polaków ma poważny kłopot ze snem. Gospodarka traci na tym minimum 8,2 mld złotych rocznie

Blisko połowa Polaków zgłasza problem z jakością snu. Widać, że jest gorzej niż podczas pandemii. W ciągu ostatnich dwóch lat przybyło sporo osób niezadowolonych. Wzrósł także odsetek niezdecydowanych w ww. kwestii. Natomiast ubyło usatysfakcjonowanych Polaków. Obecnie najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem są problemy finansowe. Zgłasza to o blisko trzy razy więcej badanych niż dwa lata temu. Wyniki jednak nie dziwią ekspertów, którzy zwracają uwagę na coraz bardziej pogarszającą się sytuację ekonomiczną społeczeństwa. Do tego alarmują, że niewyspani pracownicy stanowią nie tylko potencjalne zagrożenie dla siebie i innych, ale też generują spore koszty. I wyliczają, że mogą oni kosztować gospodarkę minimum 8,2 mld złotych rocznie.

Czytaj więcej

ZUS za pierwsze półrocze 2023 r. wypłacił obcokrajowcom ponad 2 mln świadczeń z programu Rodzina 500 plus

Liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS w programie Rodzina 500 plus za okres pierwszej połowy tego roku wyniosła nieco ponad 2 mln. Tylko za czerwiec było to ponad 258 tys. Za ten sam miesiąc na rzecz obywateli Polski zrealizowano ich nieco ponad 6,1 mln. Za pierwsze półrocze najwięcej świadczeń, bo blisko 1,8 mln, przekazano na rzecz Ukraińców. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Białorusi, Rosji, Wietnamu, Rumunii i Bułgarii. Jak wynika z wyliczeń znawców tematu, w ub.r. obcokrajowcy stanowili 4% świadczeniobiorców programu. Natomiast na podstawie obecnych informacji eksperci prognozują, że nastąpi w tej kwestii jeszcze lekki wzrost. I przewidują, że do końca roku obywatele innych państw będą stanowić już 5% beneficjentów ww. świadczenia.

Czytaj więcej

Niemarnowanie żywności powinno stać się trendem

20.09.2023

W siedzibie resortu rolnictwa trwa druga konferencja naukowa dotycząca przeciwdziałania marnowaniu żywności. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślił, że ponieważ najwięcej żywności marnuje się w naszych domach, kluczowa jest zmiana mentalności ludzi i sprawienie, że niemarnowanie żywności stanie się modne. – Dzisiejsza konferencja to właśnie jeden ze sposobów tworzenia tego dobrego trendu – stwierdził szef resortu rolnictwa, dziękując organizatorom.

Czytaj więcej

Firmy czekają na większe wsparcie do zakupu magazynów energii. To mogłoby pobudzić rynek tak jak fotowoltaikę

20.09.2023

Dotacje w programie Mój Prąd powodują, że magazyny energii stopniowo zyskują zainteresowanie inwestorów indywidualnych, dla których są uzupełnieniem przydomowej fotowoltaiki. Jeszcze więcej korzyści tego typu instalacje mogą przynieść przedsiębiorstwom, jednak w ich przypadku możliwości pozyskania wsparcia na zakup i instalację magazynu energii są bardziej ograniczone. Dlatego wiele firm wstrzymuje się z taką inwestycją, licząc na uruchomienie systemu zachęt. – To wsparcie na początkowym etapie rozwoju tego nowego rynku jest potrzebne, ponieważ magazyny energii nadal są dosyć drogą technologią, więc okres zwrotu z inwestycji w takie urządzenie jest stosunkowo długi – mówi Dariusz Perkowski, ekspert ds. magazynowania energii.

Czytaj więcej

Zalety systemu kaucyjnego. Ile miliardów opakowań trafi do recyklingu?

18.09.2023

Ustawa wprowadzająca system kaucyjny została podpisana przez Prezydenta i opublikowana przez rząd. To oznacza, że od stycznia 2025 roku do napojów objętych nowymi zapisami będzie doliczana kaucja, która zostanie zwrócona po oddaniu pustego opakowania do punktu zbiórki. O tym jak będą wyglądać przygotowania do wprowadzenia w życie nowych regulacji informuje firma TOMRA, która zajmuje się m.in. dostarczaniem recyklomatów do butelek.

Czytaj więcej

Wsparcie dla odporności w nowym wydaniu. Pokemony na etykietach Actimel KIDS

Witamina B6 i D oraz wapń i pyszny smak – to wszystko można znaleźć w Actimel KIDS, napoju jogurtowym przygotowanym z myślą o dzieciach. Zawarta w nim witamina D przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a dwa warianty smakowe urozmaicą codzienne menu, również w szkole czy podróży. Teraz Actimel może być też towarzyszem zabaw – na sklepowych półkach właśnie pojawiła się limitowana edycja Actimel KIDS z bohaterami popularnej serii Pokemon.

Czytaj więcej

Proceder z fikcyjnymi kosztami trwa w najlepsze. W pół roku urzędnicy fiskusa ujawnili prawie 70 tys. lewych faktur na blisko 3,5 mld

Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszej połowie br. liczba wykrytych fikcyjnych faktur spadła o ponad 26% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. W opinii ekspertów, mogły o tym zadecydować różne czynniki, w tym narzędzia informatyczne fiskusa oraz rosnąca świadomość przedsiębiorców. Z kolei kwota brutto wynikająca z tego procederu wyniosła blisko 3,5 mld zł. Rok wcześniej była o prawie 1,5 mld zł większa. Spadek rdr. jest na poziomie blisko 30%. Komentując te dane, część ekspertów mówi, że nie spodziewa się w najbliższej przyszłości wzrostu popularności takich oszustw. Ale nie brakuje też opinii, że luka VAT rośnie, a trend spadkowy fikcyjnych faktur ulegnie zahamowaniu lub nawet zatrzymaniu.

Czytaj więcej

Nie widać sygnałów poprawy na rynku mleka

15.09.2023

Sytuacja producentów mleka jest bardzo trudna. Po wysokich cenach, które utrzymywały się w 2022 roku, od stycznia bieżącego roku cena z miesiąca na miesiąc spada – mówi Dorota Grabarczyk, analityczka rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Czytaj więcej

Benefity dla pracowników Biedronki. Padł nowy rekord

15.09.2023

Ponad 33 000 przebadanych pracowników w 100 dni - to efekt programu zrealizowanego przez sieć Biedronka, największego pracodawcę w Polsce. Firma, oferująca jeden z najbogatszych pakietów benefitów na rynku, umożliwiła swoim pracownikom przeprowadzenie specjalistycznych badań krwi o wartości ponad 600 zł. Dodatkowo pracownicy mogli zrobić badania USG oraz skonsultować się ze specjalistami.

Czytaj więcej

20 lat działalności IJHARS

14.09.2023

– To pracy Inspekcji zawdzięczamy w dużej mierze doskonałą markę polskiego produktu – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas dzisiejszych obchodów 20-lecia działalności Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w siedzibie resortu rolnictwa. W uroczystości wziął udział także sekretarz stanu Rafał Romanowski oraz przedstawiciele Kierownictwa Inspekcji.

Czytaj więcej

Konsumenci produkują 170 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Chcą opakowań neutralnych dla środowiska i porzucają marki ekoobojętne

14.09.2023

Mimo rosnącej świadomości odpady opakowaniowe wciąż stanowią potężny problem dla środowiska, a ich ilość rośnie wraz ze wzrostem konsumpcji oraz popularności internetowego handlu. Według danych UKE w 2022 roku do rąk polskich konsumentów codziennie trafiało ponad 2,5 mln paczek. – Z jednej strony zużycie opakowań rośnie, z drugiej coraz wyraźniej kształtuje się trend wybierania opakowań neutralnych dla środowiska. Widać to wśród producentów – zarówno globalnych, jak i tych mniejszych, działających lokalnie – mówi Kamila Koźbiał z DS Smith. Jak wskazują eksperci z okazji obchodzonego 15 września Dnia Opakowania, ogromny wpływ na kształt tego rynku będą mieć też nowe przepisy procedowane obecnie na poziomie UE oraz wejście w życie systemu kaucyjnego.

Czytaj więcej

W tym roku jeden rachunek za prąd będzie "darmowy". Do spełnienia jeden z mało wymagających warunków

14.09.2023

Rząd w nowym rozporządzeniu zobowiązał sprzedawców energii elektrycznej do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu cenowego gospodarstwom domowym. Każde z nich może liczyć na ponad 120 zł netto obniżki, co oznacza jeden miesięczny rachunek „za darmo”. Upust będzie przysługiwał rolnikom, rodzinom z Kartą Dużej Rodziny oraz z osobami z niepełnosprawnościami, a także prosumentom z własną instalacją OZE. Pozostałe gospodarstwa domowe muszą w tym celu spełnić jeden z czterech, mało wymagających warunków.

Czytaj więcej

Produkty Mlekpolu w odświeżonym formacie Doradcy Smaku

To już XIX edycja Doradcy Smaku – jednego z najpopularniejszych programów kulinarnych w Polsce, emitowanego w stacji TVN. Tym razem to Michel Moran, znany i ceniony kucharz, wprowadzi widzów w świat nowych przepisów z wykorzystaniem produktów SM Mlekpol. Do przygotowania swoich dań wykorzysta m.in. sery marki Mlekpol, w tym mozzarellę w plastrach, masło ekstra Łaciate, Dipy śmietanowe typu crème fraiche, Maślankę Mrągowską czy twarogi Mazurski Smak.

Czytaj więcej

Breakthrough Innovation Report Poland 2022. Serki wiejskie Almette numerem jeden w kategorii „nabiał”!

Breakthrough Innovation Report Poland to coroczne zestawienie najlepszych innowacji FMCG wytypowanych przez NielsenIQ. Główny cel raportu pozostaje niezmienny – autorom zależy przede wszystkim na wyróżnieniu i docenieniu najlepszych innowatorów na polskim rynku. Wśród wyróżnionych za rok 2022 nie zabrakło marki Almette, której serek wiejski, dostępny w trzech unikalnych wariantach, został numerem jeden w kategorii „nabiał”.

Czytaj więcej

Stypendia dla mleczarzy

Troje uczniów z technikum przetwórstwa mleczarskiego z najwyższą średnią z przedmiotów zawodowych otrzymało stypendia ufundowane przez Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek

Czytaj więcej

Hochland w akcji Sprzątanie Świata!

Tradycyjnie już w trzeci weekend września odbywa się ogólnoświatowa akcja Sprzątanie Świata. W tym roku Hochland Polska przyłącza się do tego wydarzenia poprzez działania zaplanowane pod hasłem „Hochland tu jest czysto”.

Czytaj więcej

DANONE rozpoczął wartą 230 mln rozbudowę Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu o nowy wydział specjalistycznego żywienia medycznego

W obecności globalnego CEO DANONE Antoine’a de Saint-Affrique oraz przedstawicieli władz i administracji samorządowej oficjalnie rozpoczęto wartą 230 mln złotych, największą inwestycję w historii należących do DANONE Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu. Obok produkowanych tu obecnie takich marek jak BoboVita czy Bebilon 2 i Bebiko 2, w nowym wydziale powstawać będą specjalistyczne produkty żywienia medycznego. Dzięki temu opolska fabryka rozpocznie działania w nowej kategorii, rozszerzając swoją rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz polskich pacjentów.

Czytaj więcej

Kaufland wyróżniony za promowanie zrównoważonego rybołówstwa – sieć otrzymała nagrodę specjalną od MSC za najlepsze działania komunikacyjne

Troska o bioróżnorodność oraz rozwój zrównoważonego asortymentu należą do fundamentalnych elementów strategii ESG sieci Kaufland. W związku z tym detalista od wielu lat wspiera m.in. organizację Marine Stewardship Council, której priorytetem jest ochrona ekosystemów wodnych i promowanie zrównoważonego rybołówstwa. Z okazji dziesięciolecia działalności w Polsce MSC postanowiło przyznać nagrody tym podmiotom, które wnoszą szczególny wkład w rozwój Programu MSC. Nagroda za najlepsze działania komunikacyjne przypadła sieci Kaufland.

Czytaj więcej

Już 90% konsumentów twierdzi, że regularnie kupuje żywność w akcjach rabatowych. Tak źle nie było nawet w czasie pandemii

W sumie już 90,5% Polaków regularnie kupuje w sklepach jakąś część żywności w promocjach. Tylko w ciągu dwóch lat nastąpił wzrost aż o jedną trzecią. Zatem widać, że w czasach inflacyjnych rodacy dużo częściej, niż w okresie pandemii sięgają po żywność z promocji. Teraz blisko 29% rodaków nabywa 20-40% art. spożywczych po rabatach. Prawie 22% konsumentów deklaruje przedział 10-20%, a niespełna 18% wskazuje na 40-60%. To pokazuje, że obecnie niemal 70% społeczeństwa w znacznej mierze korzysta z obniżek cen art. żywnościowych. Tymczasem sieci handlowe też oszczędzają i oferują coraz mniej promocji. I według ekspertów, tutaj na razie nie ma co liczyć na poprawę. A jeżeli dojedzie do jakichkolwiek zmian, to będą one odczuwalne dla konsumentów dopiero na początku 2025 r.

Czytaj więcej