TECHMILK 2022

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 16-18 lutego 2022 r. w tradycyjnej formie odbędzie się XXIII Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”.

Czytaj więcej

Kupił Skarby Serowara - wygrał Toyotę Aygo

Wojciech Połeć z Warszawy 10 stycznia odjechał z salonu samochodowego nowiutką Toyotą Aygo – wygraną w loterii serów Skarby Serowara i sieci handlowej Lidl. – Samochód będzie prezentem na 18 urodziny syna i takim motywatorem do nauki przed tegorocznym egzaminem dojrzałościpowiedział Pan Wojciech podczas wręczania nagrody.

Czytaj więcej

Pomoc państwa: Komisja zbiera uwagi na temat proponowanych zmian unijnych zasad pomocy państwa dla sektorów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa

Komisja Europejska zachęca wszystkie zainteresowane strony do przekazywania uwag na temat proponowanych zmian zasad pomocy państwa dla sektorów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. Proponowane zmiany mają dostosować obecne przepisy do obecnych priorytetów strategicznych UE, w szczególności wspólnej polityki rolnej (WPR), wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb), a także Europejskiego Zielonego Ładu. Państwa członkowskie i inne zainteresowane strony mogą wziąć udział w konsultacjach do dnia 13 marca 2022 r.

Czytaj więcej

Rynek automatów paczkowych w Polsce. Preferencje konsumentów i perspektywy rozwoju

Okres świąteczno-noworoczny stanowi dla firm kurierskich najbardziej „gorący” moment w roku. Dynamiczny wzrost popularności rynku e-commerce, będący w ostatnim czasie efektem pandemii, przełożył się na zdecydowanie większą intensywność w całej branży KEP. Z badań Eurostatu wynika, że od 2015 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób kupujących online co najmniej raz w roku wzrósł niemal dwukrotnie, a w 2020 roku w Polsce wyniósł on już 61%.

Czytaj więcej

Wzrost kosztów transportu zmieni opłacalność eksportu

14.01.2022

Wysokie koszty transportu morskiego w przypadku tak odległych dystansów jak trasa Europa-Chiny mogą znacząco pogorszyć konkurencyjność cenową produktów na rzecz wyrobów sprowadzanych z mniej odległych kierunków - mówi Paweł Kowalski, ekspert sektora rolno-spożywczego w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A

Czytaj więcej

Unijne konsultacje w sprawie dobrostanu

14.01.2022

Komisja Europejska prowadzi przegląd prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie dobrostanu zwierząt. Wskazanym przez Komisję Europejską celem tego przeglądu będzie poprawa dobrostanu zwierząt oraz poszerzenie zakresu przepisów, poprzez dostosowanie ich do najnowszych dowodów naukowych, aktualnych priorytetów politycznych i oczekiwań społecznych, przy jednoczesnym ułatwieniu egzekwowania tych przepisów.

Czytaj więcej

Okresowe zmiany w podatku VAT w rolnictwie

14.01.2022

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia 2022 r. i skierowana do prac Senatu RP ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druki sejmowe poselskiego projektu ww. ustawy nr 1905, 1914, druk senacki nr 618) przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.:

Czytaj więcej

Resort finansów pracuje nad szczegółowymi regulacjami dla emerytów. Dotyczą ulgi dla klasy średniej

14.01.2022

– Niebawem podzielimy się informacją o tym, jak będzie funkcjonowała ulga dla klasy średniej dla emerytów. Nie wykluczam, że ta ulga będzie obejmowała osoby, u których część dochodu pochodzi z emerytury, a część np. ze stosunku pracy – mówi Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Założenie jest takie, żeby osoby otrzymujące świadczenie do 12 800 zł brutto nie straciły na Polskim Ładzie. Resort wyliczył, że dla ok. 90% emerytów i rencistów wprowadzone w jego ramach zmiany będą korzystne.

Czytaj więcej

Wzrost cen komplikuje realizację rozpoczętych inwestycji i prowadzenie działalności. Firmy mogą korzystać z pożyczki antyinflacyjnej ARP

13.01.2022

Przez galopujący wzrost cen części przedsiębiorstw brakuje kapitału na dokończenie wcześniej rozpoczętych inwestycji. Problem dotyczy zwłaszcza małych i średnich podmiotów. Dla wielu z nich realizacja wcześniej zawartych kontraktów ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych, robót czy rosnące koszty energii i gazu może oznaczać straty. Firmy, dla których inflacja stwarza problemy inwestycyjne i płynnościowe, mogą się ubiegać o pomoc w ARP, która wprowadziła do swojej oferty specjalną pożyczkę antyinflacyjną. Przedsiębiorstwa mogą pożyczyć do 10 mln zł nawet na 10 lat.

 

Czytaj więcej

Czapki z Biedronki wesprą 30. Finał WOŚP. Cała kwota ze sprzedaży trafi na okulistykę dziecięcą

13.01.2022

Biedronka dołączyła do firm wspierających Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W placówkach sieci od 10 stycznia za 9,99 zł można kupić zimowe czapki, a całkowity dochód ze sprzedaży trafi na okulistykę dziecięcą, którą w tym roku wspiera WOŚP. Zależało nam bardzo na tym, żeby czapka była w przystępnej cenie, która pomoże każdemu się zaangażować. Pierwsze dni sprzedaży pokazują, że to szczególne nakrycie głowy stało się gorącym towarem – mówi Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji i CSR w sieci Biedronka.

Czytaj więcej

TECHMILK 2022

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 16-18 lutego 2022 r. w tradycyjnej formie odbędzie się XXIII Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”.

Czytaj więcej

Serenada stworzy kolejne miejsca zabaw dla dzieci

Serenadowe kąciki zabaw przez lata służą najmłodszym pacjentom. Z doświadczenia i rozmów z rodzicami wiemy, jak ważnym są miejscem dla dzieci, jak często pozwalają chociaż na chwilę zająć ich zabawą przed wizytą lekarską lub w oczekiwaniu na badania. Dostrzegamy tę potrzebę, dlatego od 4 lat tworzymy takie miejsca.

Czytaj więcej

VEGANUARY z SIMPLY V

Już blisko rok Simply V jest obecne w portfolio Hochland Polska – pasty i plastry tej marki wprowadzono na polski rynek w lutym 2021. To marka dla tych, którzy chcą ograniczać spożycie nabiału i szukają roślinnych alternatyw dla sera. W styczniu Simply V po raz pierwszy dołączyło do światowego ruchu #VEGANUARY, który łączy wszystkich świadomych konsumentów dbających o dietę i planetę – to globalny ruch, który zachęca do spróbowania bycia #VEGAN przez jeden pełen miesiąc. Edycja w 2021 roku zebrała ponad 0,5 mln zainteresowanych!

Czytaj więcej

Efektu świąt nie było. Grudniowe nastroje w handlu dalekie od optymizmu. Badanie danych M/platform dla segmentu handlu tradycyjnego

W grudniu po raz kolejny odnotowano niski poziom nastroju w handlu tradycyjnym. Jak wynika z badań M/platform, wskaźnik NHT w ubiegłym miesiącu wyniósł 36,1 pkt. i choć był wyższy od listopadowego o 12,3 pkt., to jednak znalazł się 8 pkt. poniżej oczekiwań. Prowadzący małe i średnie sklepy handlu tradycyjnego z niepokojem patrzą w przyszłość. Wynik badania oczekiwań w stosunku do stycznia (NHT+1) to jedynie 23 pkt. w skali od 0 do 100.

Czytaj więcej

Najważniejsze trendy zero waste na 2022 rok według Too Good To Go

Too Good To Go przygląda się trendom na 2022 rok. Na celowniku znalazły się m.in. nostalgia food, smart food shopping czy ultraurban farming. To obszary zero waste oraz wszelkie działania zmierzające do zainicjowania zmian społecznych w zakresie niemarnowania żywności i zrównoważonego rozwoju. Co kryje się pod wspomnianymi pojęciami? Jak będziemy manifestować te trendy w 2022 roku?

Czytaj więcej

Rusza KSeF – sprawdź, czy system informatyczny jest gotowy do e-fakturowania

1 stycznia 2022 roku ruszył Krajowy System e-Faktur (KSeF). Początkowo korzystanie z e-Faktury będzie dobrowolne. Nowy mechanizm rozliczeń ma być obowiązkowy dla wszystkich od 2023 roku. Wysyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych może odbywać się na dwa sposoby: bezpośrednio w platformie KSeF uruchomionej przez Ministerstwo Finansów lub w informatycznym systemie finansowo-księgowym, który musi być zintegrowany z KSeF dzięki interfejsowi API.

Czytaj więcej

Inflacja mocno wzmaga presję płacową. Eksperci: Tylko niewielka część Polaków otrzyma wyższe wynagrodzenie

Jak prognozują ekonomiści, początek tego roku przyniesie wzrost wynagrodzeń na poziomie około 10%. Natomiast w drugim półroczu znacznie spadnie. Eksperci zaznaczają, że pod koniec ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z presją płacową. Ona na pewno będzie w miejscach i branżach, gdzie jest najniższa stopa bezrobocia. Pracownicy domagają się wyższych pensji, aby ochronić się przed wysoką inflacją. A od 2022 roku przybyło czynników, które mogą jeszcze ją zwiększyć. Szacuje się, że maksymalnie kilkanaście procent pracowników otrzyma podwyżkę wyższą od inflacji. Jednak sytuacja pracodawców jest zróżnicowana. Najłatwiej o podwyżkę może być w sektorze logistycznym, kurierskim. Najtrudniej w handlu, turystyce i gastronomii.

Czytaj więcej

Na co zwrócić uwagę przed wnioskiem o pożyczkę?. Przejrzystość kosztów, wiarygodność i bezpieczeństwo

Zaciągnięcie pożyczki to wygodne i komfortowe rozwiązanie na szybkie podreperowanie domowego budżetu. W gąszczu ofert, łatwo można jednak pogubić się, tym bardziej że zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe działają w oparciu o własne regulaminy. Uzupełnienie odpowiedniego formularza oraz dostarczenie wymaganych dokumentów w celu ubiegania się o środki finansowe stanowią następstwo decyzji o wyborze właściwego pożyczkodawcy, która jest kluczowa dla całego procesu.

Czytaj więcej

Mlekpol podsumowuje miniony rok

12.01.2022

Rok 2021 w SM Mlekpol kończy się wielkim sukcesem – rekordem w skupie surowca, w postaci ponad 2 miliardów litrów skupionego mleka tylko z własnej bazy surowcowej z dynamiką 2,1% w stosunku do ubiegłego roku. Do tego wyniku przyczynił się nieustający rozwój Spółdzielni, ale przede wszystkim ciężka, sumienna praca jej członków - mówi Edmund Borawski, Prezes SM Mlekpol.

Czytaj więcej

Co decyduje o cenach masła?

12.01.2022

Ceny masła są tematem, który z pewną regularnością elektryzuje opinię publiczną. Pojawiły się doniesienia, że w Niemczech, gdzie zarobki są wiele wyższe niż w Polsce, masło jest tańsze. Temat wywołał spore zainteresowanie, więc wracamy do tego zagadnienia.

Czytaj więcej

Dotacje na fotowoltaikę w 2022 na nowych zasadach. Co się zmieni?

12.01.2022

W ostatnich tygodniach starego roku wiele rozmów dotyczyło niepewności, opłacalności oraz rozliczania fotowoltaiki na nowych zasadach. W związku ze zmianą przepisów 1 kwietnia 2022 roku wejdzie w życie rozliczanie fotowoltaiki na zasadzie net-billingu. Obecni prosumenci mogą liczyć na opusty jeszcze przez 15 lat, chyba że sami zdecydują inaczej.

Czytaj więcej

Możliwość pracy zdalnej coraz ważniejsza dla pracowników. Jej brak zniechęca kandydatów do aplikowania na takie stanowiska

12.01.2022

W ostatnich dwóch latach na rynku pracy zaszły nieodwracalne zmiany. Pandemia przyspieszyła cyfryzację, zmieniając model pracy na zdalny lub hybrydowy. W wielu branżach stało się to normalnością i takie też są oczekiwania pracowników. Jeśli pracodawca nie daje takiej możliwości, znacznie mniej kandydatów interesuje się jego ofertą. Widać to szczególnie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Kandydaci doceniają także zdalne formy rekrutacji.

Czytaj więcej

Fonterra - drożeje OMP i sproszkowana maślanka

11.01.2022

Pierwszy tydzień nowego, 2022 roku, rozpoczął się bardzo dynamicznie. Świadczy o tym zainteresowanie surowcami oraz półsurowcami mleczarskimi, których wartości, po okresie świątecznym, zaczęły powoli wracać do poziomów notowanych na początku grudnia 2021.

Czytaj więcej

Lista produktów tańszych po obniżce VAT na żywność

11.01.2022

Rząd obniży VAT do 8% na paliwo, z 5 do 0% na żywność, 0% na gaz, 0% na nawozy. Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować budżet między 15 a 20 mld zł. Redakcja dlahandlu.pl sprawdziła jakie produkty są obecnie objęte 5% stawką VAT na żywność i zgodnie z deklaracją premiera od lutego do lipca będą objęte stawką 0%

Czytaj więcej

Potencjał rozwoju gospodarczego Polski będzie spadać. Winny brak inwestycji w sektorach powiązanych z nowymi technologiami

11.01.2022

W ostatnich 30 latach Polska wykonała ogromny skok rozwojowy. Wzrost gospodarczy w tym czasie był przede wszystkim efektem zwiększania zasobu kapitału i wydajności produkcji, które są bezpośrednio powiązane z inwestycjami – wskazują w nowym raporcie analitycy CASE. Eksperci podkreślają jednak, że od 2015 roku stopa inwestycji sukcesywnie spada – w latach 2019 i 2020 była już o prawie 1/3 niższa niż w krajach sąsiednich. Przyczyną tego spadku jest głównie obniżenie inwestycji prywatnych. Na dodatek w Polsce inwestycje są niskie w sektorach takich jak informacja i komunikacja, gdzie szybki postęp techniczny wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. To będzie powodować, że w przyszłości potencjał rozwoju gospodarczego Polski się obniży.

Czytaj więcej

Po wygaśnięciu mechanizmów osłonowych ceny energii w Polsce mogą wrócić do najwyższych poziomów w UE. Konieczne jest przyspieszenie inwestycji

10.01.2022

– Długoterminowe rekomendacje dotyczące rynku energii elektrycznej w Polsce mogą być tylko jedne. Zakończmy ten karnawał konsumpcji i wejdźmy w inwestycje, przeprowadźmy transformację energetyczną, bo nic nas od niej nie ochroni – mówi Grzegorz Onimichowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego. Jak ocenia, spośród wdrożonych przez rząd instrumentów, które mają ochronić odbiorców przed rosnącymi cenami energii i gazu, tylko część ma szansę się sprawdzić, reszta ma zaś charakter propagandowy. Kiedy natomiast instrumenty osłonowe przestaną obowiązywać i nastąpi powrót do bazowych stawek, Polska – która już wcześniej miała jedne z najwyższych cen hurtowych energii elektrycznej w całej UE – prawdopodobnie wróci na pozycję lidera pod tym względem.

Czytaj więcej

TECHMILK 2022

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 16-18 lutego 2022 r. w tradycyjnej formie odbędzie się XXIII Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”.

Czytaj więcej

Lokalne elektrociepłownie i magazyny energii OZE to przyszłość. NCBR pomaga zmieniać energetykę w duchu Green Deal

Strategia Europejskiego Zielonego Ładu wyznacza dwa główne cele: osiągnięcie przez państwa Wspólnoty neutralności klimatycznej oraz uniezależnienie ich wzrostu gospodarczego od zużycia surowców naturalnych. Żeby to osiągnąć, konieczna jest transformacja energetyki. Wizję energetyki przyszłości w duchu Green Deal przekuwa na praktyczne rozwiązania Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które prowadzi serię przedsięwzięć finansowanych z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Kluczowe w kontekście dążenia do bezemisyjności – a także z perspektywy polskich portfeli – są projekty „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” i „Magazynowanie energii elektrycznej”.

Czytaj więcej