Raport Tine: Norweski rynek nabiałowy nabiera rozpędu

31.05.2022

Tine (największy norweski producent nabiału) opublikował raport, który zawiera najnowsze dane dotyczące produkcji i konsumpcji produktów nabiałowych.

Według norweskiego producenta nabiału rośnie sprzedaż nabiału w ramach konsumpcji zarówno w Norwegii, jak i w znacznej większości krajów. Warto zaznaczyć, że rośnie on kosztem sprzedaży detalicznej, gdzie przy tym spadają marże.

Wzrosty kosztów produkcji a rentowność firmy

Tine zawarło w swojej analizie inne, równie istotne kwestie. I tak oto „widoczna jest też rosnąca aktywność konsumentów w zakresie podróży zagranicznych. Obserwuje się też zwiększony handel transgraniczny, rosną zakupy w dużych gospodarstwach domowych i sprzedaż na arenie międzynarodowej” – konkluduje raport mleczarni.

Wzrost kosztów produkcji rzutuje jednak na rentowność firmy: zysk operacyjny mleczarni spadł z 354 mln NOK (korony norweskie) do 164 mln NOK. To dane za okres I-IV 2022 wobec I-IV 2021 r.

Tine szykuje się na spiralę spadkową

Mleczarnia zaznacza, że rosyjska inwazja na Ukrainę poskutkowała wyższymi cenami m.in. energii, transportu i innych czynników produkcji, które mają wpływ na wszystkie spółki mleczarskiej Grupy Tine. Zarząd mleczarni ostrzegł, że należy wziąć pod uwagę fakt istnienia kilku mniejszych zakładów, w których ze względu na spadające ilości mleka, spada poziom przetwórstwa.

„Przy stale rosnącym imporcie, handlu transgranicznym powracającym do starych poziomów i zaostrzającej się konkurencji w Norwegii, ilość mleka spada i musimy odpowiednio zmniejszyć moce produkcyjne i koszty. Będzie to spirala spadkowa” – czytamy w raporcie mleczarni.

Jak dotąd w pierwszym czteromiesięcznym okresie 2022 r., przychody ze sprzedaży Grupy Tine wyniosły 7 660 mln NOK, co oznacza wzrost o 0,6% w porównaniu z pierwszym czteromiesięcznym okresem 2021 r. Zysk operacyjny Tine wykazał spadek o 31,6% w związku ze wzrostem kosztów o których nowa powyżej. Marża operacyjna w okresie czterech miesięcy wyniosła 4,6% i spadła o 2,1 pp w pierwszych czterech miesiącach 2021 r.

(31.05.2022 za swiatrolnika.info)