TETRA PAK wprowadza pierwsze na świecie zakrętki przytwierdzone do opakowań kartonowych

W Polsce innowacja zostaje wprowadzona na rynek we współpracy z firmą Sokpol

Łącząc siły z wiodącymi producentami napojów, Tetra Pak wprowadza zakrętki przytwierdzone na stałe do opakowań kartonowych. Pięć nowych systemów zamknięć jest obecnie wdrażanych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym w Polsce, Czechach i na Słowacji), w Irlandii, krajach bałtyckich, Hiszpanii i Niemczech. Zmiana dotyczy różnych kategorii produktowych i jest wprowadzana po raz pierwszy w tych regionach.

Stanowi to istotny przełom w długoterminowych działaniach firmy, które mają na celu projektowanie opakowań z myślą o skutecznym recyklingu. Ten krok, będący częścią szerszej strategii, może umożliwić europejskim producentom zrealizowanie przed czasem założeń dyrektywy dotyczącej plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku (Single Use Plastics; SUP), wchodzącej w życie w 2024 r.

Zakrętki tego typu odgrywają istotną rolę w zapobieganiu śmieceniu, ponieważ pozostają do końca na stałe połączone z opakowaniem. Mogą też pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego kartonu, jeśli producenci żywności zdecydują się na wybór opcji plant-based, wykonanej z polimerów pochodzących z odpowiedzialnie pozyskiwanej trzciny cukrowej. Daje to możliwość zwiększenia udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Ponadto większość nowych rozwiązań dostępnych w asortymencie Tetra Pak cechuje się zmniejszoną zawartością plastiku (od 7 do 15%).

Lyndsey Loyden-Edwards, Dyrektor Zarządzająca Tetra Pak w Polsce, komentuje:

  • Cieszy nas to, że dostarczamy wielu klientom rozwiązań w zakresie przytwierdzonych zakrętek, dzięki czemu mogą oni realizować swoje cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zrozumienie potrzeb klientów i badania konsumenckie na wielu rynkach pozwoliły nam zaprojektować systemy zamknięć wygodne dla użytkowników. Nowe zakrętki można łatwo otwierać i zamykać w celu późniejszego spożycia produktu, a optymalnie dobrane średnice usprawniają nalewanie oraz picie.

Polski rynek jest jednym z pierwszych, na których dostępne jest nowe rozwiązanie Tetra Pak. Producent soków oraz napojów firma Sokpol wprowadził właśnie na sklepowe półki nektary Grand w opakowaniu Tetra Prisma® Aseptic 1000 Square z przytwierdzonym zamknięciem HeliCap 26™ Pro. – O wyborze Tetra Pak jako firmy pomagającej nam wdrożyć nowe rozwiązanie w zakresie zakrętek, zdecydowało między innymi to, że firma ta poczyniła liczne inwestycje mające na celu opracowanie nowych systemów zamknięć dla całego asortymentu opakowań. Wszystko po to, by ograniczyć zaśmiecanie planety przy jednoczesnym zwiększeniu udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Dowodzi to, że mamy wspólne cele – zależy nam na tym, by chronić ukryty wewnątrz opakowania produkt, ale także planetę mówi Jerzy Urbański, Wiceprezes Zarządu firmy Sokpol.

Innowacja obejmuje pięć nowych rozwiązań – do końca 2022 roku Tetra Pak wyposaży w nie około 300 linii produkcyjnych w Europie. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym wymaga od branży wielu zmian, a wdrożenie ich przed czasem pozwoli przyspieszyć osiągnięcie celów, jakimi są gospodarka cyrkularna i kluczowe dla Tetra Pak stworzenie opakowania neutralnego klimatycznie.

– Inwestujemy łącznie około 400 milionów euro w opracowanie i wdrożenie rozwiązań w zakresie mocowanych zakrętek. W naszym zakładzie w Châteaubriant we Francji zainwestowaliśmy w zeszłym roku 100 milionów euro w przyspieszenie ich produkcji. Spodziewamy się sprzedać ponad 1,5 miliarda opakowań z nowymi systemami zamknięć do końca roku – dodaje Lyndsey Loyden-Edwards.

Tetra Pak dokonuje również znaczących inwestycji w usprawnienie produkcji u klientów. Nowe, wysokiej jakości zautomatyzowane linie produkcyjne Tetra Pak do przytwierdzonych zakrętek korzystają z technologii sztucznej inteligencji w celu zwiększania wydajności.

(Informacja prasowa Tetra Pak)