Eksperci z całego świata i spółdzielcy spotkają się we wrześniu podczas 19.Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które po raz drugi odbędzie się w Białymstoku.

Wyzwania nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej oraz założenia Europejskiego Zielonego Ładu to jedne z wielu tematów, które zostaną poddane pod dyskusje podczas dziewiętnastego Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Eksperci i politycy z całego świata będą rozmawiać o szansach i zagrożeniach jakie niosą zmiany w sektorze mleczarskim.

– Podczas gdy Europejski Zielony Ład całkowicie zmienia podstawy funkcjonowania naszego przemysłu, nowe środowisko geopolityczne również będzie wymagało dostosowania. Koordynacja tego będzie ogromnym wyzwaniem. Na ostatnim Międzynarodowym Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyła się dyskusja „czy Rosja jest zagrożeniem dla unijnego sektora mlecznego”… Mamy już odpowiedź i musimy zbudować naszą strategię! – Alexander Anton, Sekretarz Generalny EDA.

Zielony Ład to ograniczenie nawożenia, oprysków, ugorowanie części pól czy poprawa dobrostanu zwierząt. Wypracowanie unijnych przepisów wymaga szeroko zakrojonej dyskusji, w ramach której zostaną uwzględnione opinie ekspertów, rolników, spółdzielców. Tylko mądra i rzeczowa debata niepodparta ideologiami jest szansą na regulacje, które zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe - tak bardzo dziś zagrożone, m.in. przez atak Rosji na Ukrainę.

Zielona transformacja, kryzys popandemiczny oraz skutki zbrojnej napaści na Ukrainę to tematy przewodnie 19. edycji Konferencji.

Obecna sytuacja wymusza nowe, całościowe spojrzenie na sektor mleczarski w skali makro oraz mikro. Wszelkie zmiany w jednej gałęzi gospodarki mają swoje implikacje u pozostałych.

W dyskusji podczas 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej weźmie udział europejski komisarz ds. rolnictwa. Jego obecność to doskonała okazja do poznania sektora mleczarskiego z perspektywy europejskiej. Mowa będzie nie tylko o zmianach w polityce, ale też o unijnym budżecie dla rolnictwa. Jakie są prognozy? O tym już we wrześniu!

Wśród omawianych na Forum tematów znajdą się też skutki wojny w Ukrainie dla branży mleczarskiej, nowoczesne technologie, zarządzenie ryzykiem cen czy ogólna sytuacja polskiego, europejskiego i światowego rolnictwa. Już po raz 19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej zgromadzi polityków, spółdzielców, ekspertów i przedstawicieli związków i organizacji branżowych z Europy, Nowej Zelandii oraz USA.

Polska jest czwartym europejskim producentem mleka. Rocznie sprzedajemy ponad 12 i pół miliarda litrów. Konferencja to okazja nie tylko do analizy obecnej sytuacji, ale także do szukania kierunków rozwoju.

  1. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej 7-8 września w Białymstoku

Formularz zgłoszeniowy: www.forum-mleczarskie.org

Bądź na bieżąco i sprawdź social media FSM:

Facebook: https://www.facebook.com/forumspoldzielczoscimleczarskiej/

Twitter: https://twitter.com/FSM__2022

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/international-dairy-cooperatives-forum-408397211/

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do podjęcia decyzji o udziale już dziś.

(Informacja prasowa Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej)