Internauci wybrali Boomerskie Słowo Roku 2022!

Stało się! Wybraliście Boomerskie Słowo Roku 2022! Kto wygrał w największym dotąd plebiscycie na słowo ludzi niemłodych? Czy używasz tego słowa? Dlaczego?

Przebieg plebiscytu

Nasz plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku trwał od 18 listopada 2022 r. i zebrał łącznie ponad 100 000 oddanych głosów w trzech rundach.

W rundzie pierwszej internauci podawali swoje propozycje Boomerskich Słów Roku

W drugim etapie wszyscy głosowaliśmy na najbardziej boomerskie słowa w 13 różnych podkategoriach.

W ostatnim, trzecim etapie, wybieraliśmy te najbardziej kultowe wśród ludzi niemłodych słowa – tutaj zebraliśmy głosy w plebiscycie internetowym oraz dla uzupełnienia na grupie reprezentatywnej Polaków (N=1029, zmierzone narzędziem OmniWatch48 w dniach 13-15 grudnia przez agencję badań SW Research).

Zebraliśmy głosy od młodzieży i niemłodzieży – dwóch zwycięzców

Cały plebiscyt podzieliliśmy wynikami ze względu na wiek osób odpowiadających, dlatego dziś podamy nie jednego, a aż dwóch zwycięzców plebiscytu! Dzieje się tak, ponieważ to, co za „dziadowskie” mają osoby w wieku 30 czy 40 lat to zupełnie co innego niż wskazania rzeczywistej młodzieży. Dla uproszenia uznaliśmy, że młodzież to osoby poniżej 21 roku życia i odpowiedzi od takich pozwoliły wyłonić nam tego najważniejszego zwycięzcę!

Zwycięzca – Boomerskie Słowo Roku 2022 w kategorii U21

Jest nim słowo, które jest krindżowe, żałosne, które dzisiejszą młodzież skręca we flakach, prostuje włosy, sprawia, że mleko w lodówkach się zsiada, a w piwnicach odkiszają się ogórki:

Tak, moi drodzy, słowo „żal” wraz z wyjątkowo skręcającym sufiksem „pe el” oraz w odmianach takich jak „żalówa”, „ale żal”, etc., to właśnie to najgorsze dla dzisiejszej młodzieży słowo i już przez skórę czujemy, że wielu z nas, starszych internautów, nie będzie mogło się z tym faktem pogodzić. Dlaczego ciężko się z tym pogodzić? Otóż z jednego prostego względu: jesteśmy już na tyle starzy, że słowa „żal” używali ludzie, którzy są dla nas dzieciakami.

Wiemy o tym, ponieważ wskazania słowa „żal” jako niemłodzieżowego zaczęły znacząco spadać dla osób w wieku powyżej 24 lat, a powyżej 34 r.ż. wskazania na „żal” są już całkowicie marginalne. W tych grupach wiekowych wyłonił się natomiast zupełnie inny zwycięzca!

Zwycięzca Boomerskie Słowo Roku 2022 w klasyfikacji generalnej

W klasyfikacji generalnej (sumując wszystkie z zebranych głosów) oraz we wszystkich kategoriach powyżej 20 r.ż. zwycięża słowo, na którego dźwięk od razu wiemy, że rozmawiamy z kimś z innej epoki, od razu czujemy powiew zeszłego tysiąclecia i mokry plask historii naszych starych o tym „jak to kiedyś było”. Dla osób, które nie są już młodzieżą, najbardziej niemłodzieżowym słowem roku jest słowo:

Tak! To słowo będące wskaźnikiem przemiany systemowo-kulturowej, różnic pomiędzy generacjami, będące symbolem rozwoju naszego społeczeństwa i wiecznych zmian zachodzących w nas samych, kiedy to z osób będących młodzieżą, nagle stajemy się absolutnym jej przeciwieństwem!

Dokładnie tak – dzisiejsza, ta rzeczywista młodzież, nie wskazywała słowa „cepeen”, najpewniej ze względu na to, że nie ma z tym słowem zbyt wiele styczności. Zabetonowało się ono jedynie w ustach osób, które niemłodzieżą były już w czasach, kiedy demokracja w Europie Środkowej i Wschodniej na chleb mówiła „bep”.

“Dzisiejsza młodzież” to nie obecni ludzie, to ponadczasowe zjawisko społeczne!

W skrócie mówiąc, wreszcie z pomocą naukowej metody otrzymaliśmy dowód na to, że kiedy chcesz być młodzieżowy i użyjesz jakiegoś słowa, które kojarzy Ci się z młodzieżą, jak „żal pe el”, to tak naprawdę przez młodzież jesteś odbierany jako osoba wyjątkowo niemłodzieżowa.

Powiedzmy sobie więcej, na bazie słowniczka Boomerskich Słów Roku powinniśmy nauczyć się, jak nie rozmawiać z młodzieżą. A przypomnijmy, jakie słowa były w tym roku najczęściej wskazywane, jako boomerskie w podziale na kategorie:

Kategorie, spośród których wybieraliśmy

– Boomer w internecie:

 • Ale Urwał
 • [płacząca ze śmiechu buźka] :joy:
 • Boomerskie określenie przyjęcia, imprezy:
 • Biba
 • Prywatka

– Boomerski czasownik:

 • Brechtać
 • Guglać, Guglować
 • Kamerować

– Boomerskie miejsce:

 • Cepeen

– Boomerskie przywitanie:

 • Serwus

– Boomerskie określenie mężczyzny:

 • Chłop
 • Ciacho
 • Typ

– Boomerski rzeczownik:

 • Ustrojstwo
 • Wihajster

– Boomerskie określenie kobiety:

 • Laska
 • Pannica

– Boomerska inwektywa:

 • Ciul
 • Gówniarz

– Boomerskie określenie pieniędzy:

 • Hajs
 • Pieniążki

– Boomerskie określenie czegoś negatywnego:

 • Kaszana
 • Żal (pe, el)

– Boomerskie określenie czegoś pozytywnego:

 • Klawo

– Boomerski zwrot:

 • Proszę ja Ciebie
 • W dupach wam się poprzewracało

A dlaczego Boomer to Boomer? W 2022 roku wreszcie się dowiedzieliśmy

W całym przedsięwzięciu mamy pokaźny wątek edukacyjny. Wiele z osób komentujących plebiscyt skorzystało z Wikipedii i sprawdziło, że hasło Boomer powstało w USA i pochodzi od określenia osób z pokolenia Baby Boomers, czyli osób urodzonych w boomie demograficznym czasów powojennych (lata już od 1946 r. do 1960 r.). Oznaczałoby to, że są to osoby, które dziś mają 60 lat i więcej.

Krótka historia jest taka, że osoby z pokolenia Baby Boomers już około 20 lat temu jako pierwsze zaczęły mocno kategoryzować ludzi ze względu na umowne generacje poszczególnych roczników urodzenia i używać argumentów pokroju “wy tam millenialsi nic o życiu nie wiecie” (millenialsi to umownie osoby urodzone w latach 1981-1996). Kilka lat temu zaowocowało to wyjątkowo popularnym hasłem na odgryzienie się takim zaczepkom, a więc na prztyczek w kierunku millenialsów odpowiadało się hasem “ok boomer”. Hasło zostało zaciągnięte też jako odzew używany przez kolejne generacje, czyli ludzi jeszcze młodszych i wyjątkowo często w odzewie również do osób z pokolenia np. millenialsów.

Właśnie stąd wywodzi się znaczenia słów „boomer”, „boomerskie” jako określenie wszystkiego tego, co jest dziś niemłodzieżowe i nie odnosi się ono konkretnie do wskazanych w encyklopedii roczników.

Co więcej: zwrot „ok boomer” wypływał pomalutku i jednostkowo w internecie w latach 2009-2015, a swój pik popularności przeżył w latach 2019-2020, co oznacza, że dla osób, które dzisiaj są nastolatkami w szkole średniej, to było w czasach, kiedy byli jeszcze w podstawówce. Dokładnie tak, samo w sobie słowo „boomer” jest już dziś wyjątkowo niemłodzieżowe i używanie go w tym, a już na pewno w kolejnym roku, będzie wyjątkowo boomerskie.

Jednym słowem pocieszenia w różnicach między “nami” a dzisiejszą młodzieżą jest to, że nie starzejemy się aż tak szybko i nie zmieniamy naszych trendów co pół roku, więc jeśli wciąż używasz słowa „cepeen” to prawdopodobnie zostanie już z Tobą do końca życia!

Specjalne podziękowania dla sponsorów, organizatorów i wsparcia całego plebiscytu: JoeMonster.org, Demotywatory.pl oraz agencji badawczej SW Research!

(Informacja SW Research)